Sayı : 476   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Edebi (Ha) yat

Ayşe Doğramacı

Sessiz Çığlık

  • 05 Nisan 2018
  • 1655 Görüntülenme
  • 424. Sayı / 2018 Nİsan
Yazıyı Dinle
0:00
0:00
Yazarın Diğer Yazıları
Ayşe Doğramacı
Tüm Yazı ArşiviDünya’nın farklı şehirlerinden otobüslerle hareket eden ve Suriye sınırında, Hatay’da bir araya gelen kadınlar; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Suriyeli kadınların acılarını ve feryadını dünyaya duyurmak için hep birlikte seslerini yükselttiler. Duaların eylem almış haliydi. Bu kadar kadını yollara düşüren neydi? Kadınlara zulmederek, çocukları hapsedip işkence ederek zafer kazanmayı düşünenler; gözyaşı ve mutsuzluktan başka bir şey inşa edemezler.

 

Tam 7 yıl oldu Suriye savaşı başlayalı. Yüz binlerce insan bütün dünyanın gözleri önünde canlı yayında katledildi. 15 bin çocuk can verdi. Bombalar bedenlerini parçaladı. Şuan 417’si kız çocuğu olmak üzere tespit edilebilen 6 bin 736 kadın bu vahşeti yaşıyor. Suriye rejiminin zindanlarında ölmeyi bekliyor. Tecavüz ve işkence mağduru kadınlardan bazıları intihar etti. Bu hapishanelerden kurtulanlardan bazıları aramızda ve bir gün kendilerine yapılanların hesabının sorulması umuduyla yaşama tutunmaya çalışıyorlar.

Kadınlara yönelik cinsel saldırı, işkence, hukuksuz tutulma; uluslararası hukuka göre savaş suçu ve insanlığa karşı suç niteliğindedir. Bilinen tek gerçek şudur ki Suriye rejimi, kadınlara tecavüzü bir silah olarak kullanmaktadır.

Kadınlar;

-Suriye’de savaşın başından bu yana işkence, tecavüz, infaz, hapis ve mültecilikle gelen dramlarına dikkat çekmek,

-Suriye’de savaş sebebiyle haksız bir şekilde tutulan tüm kız çocukları ve kadın mahpusların serbest bırakılması için çağrı yapmak ve girişim başlatmak,

-Tüm insanlığı savaşlarda kadınların korunması için etkili tedbirler almaya davet etmek amacıyla bir dünya kadın, yaşanan bu zulümlere dikkat çekmek,

-Suriye hapishanelerindeki kadınların özgürlüklerini talep etmek ve vicdanları harekete geçirmek için Türkiyeli kadınların öncülüğünde Vicdan Konvoyu’nda bir araya geldi.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

424. Sayı Nİsan 2018