Sayı : 457   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Uzman Gözüyle

Mehmet Emin Karabacak

Babalar "Silik" Olursa Çocuklar ...

  • 05 Nisan 2018
  • 1110 Görüntülenme
  • 424. Sayı / 2018 Nİsan
Yazıyı Dinle
0:00
0:00
Yazarın Diğer Yazıları
Mehmet Emin Karabacak
Tüm Yazı ArşiviGünümüzde ihtiyaçların çoğalması ve mevcut iş hayatı şartları babaları evlerinden ve ailelerinden çalmaktadır. Fakat ailenin ve özellikle çocukların evde babaya ihtiyaçlarının olduğu çok açıktır. Çünkü çocukların kişilik ve kimlik gelişiminde anne kadar babaya da ihtiyaç vardır.

 

Dirayet sahibi ve ağırlığı olan bir babanın yanında büyüyen çocuklar, başta temel güven duygularını geliştirecektir. Ağırlığı olmayan “Silik Baba”nın yanında büyüyen çocuklar; bundan mahrum kalacaklarından temel güven duyguları gelişmeyecek, bunun yerine pasif bir kişilik geliştireceklerdir.

 

Kız çocukları evlendiklerinde, annelerinin babalarına davrandığı şekilde eşlerine davranacaklardır. Bu da ister istemez istenmeyen sonuçlar doğuracaktır. Aynı sıkıntı erkek çocuklar için de geçerlidir. Onlar da evlilik hayatlarında silik olacak ya da evliliklerisağlıklı yürümeyecektir. Yine onlar da çocuklarına uygun model olamayacaklardır.

 

 

Bir gün nişanlısından ayrılmış bir arkadaşıma ayrılma nedenini sorduğumda:“Hocam, nişanlım ile başlarda gayet güzel anlaşıyorduk. Bazen“Evlendiğimizde evde benim dediklerim olacak!”derdi. Ben de bunu şaka olarak algılar ve güler geçerdim. Ne zaman düğün hazırlıklarına başladık, o zaman bu düşüncesinin ciddi olduğunu anladım. İkimizin karar vermesi gereken konularda benim fikrimi sormaya ihtiyaç hissetmezdi. Sebebini sorduğumda: “Ben ikimiz adına da karar veriyorum ya!” derdi. Tepki verince de“Sözümün üzerine söz söylenmesinden hoşlanmam biliyorsun…” derdi. Bu yüzden, anlaşamadık ayrıldık.

Kızın anne ile babasının ilişkilerini sordum. Kızın annesinin otoriter olduğunu ve babasının fazla sözünün geçmediğini söyledi. Başka bir ifadeyle babasının evde “pasif” olduğunu söyledi. Anlayacağınız, atalarımızın deyimiyle; “Ağaca çıkan keçinin dala bakan oğlağı olur!” , “Kır atın yanında duran ya huyundan ya suyundan (tüyünden) huy kapar.” dedi.

Baba Deyince…

Sözlükte baba, “Çocuğu olan erkek” anlamına gelse de gerçek anlamda baba; önce kendini geliştiren, sonra da gelişim dönemlerine ve çocuk psikolojisine uygun olarak en güzel şekilde evladını eğiten kişi demektir.

Günümüzde bütün kavramların tanımı değiştiği gibi anne ve baba kavramlarının da tanımıdeğişti. Anne deyincesevgi, şefkat ve fedakârlık akla gelmesi gerekirken, günümüzde çocukların sadece temel ve okul ihtiyaçlarını karşılayan bir anne profili karşımıza çıkmaktadır.

Baba deyince de güven, otoriter, duygularını ve sevgisini kolay kolay dışa vurmayan biriçağrışım yaparken, günümüzde çocuklarıyla beraber olmak isteyen fakat iş yoğunluğundan(!) dolayı onlarla bir araya gelemeyen ve otoritesini yitirmiş bir baba profili karşımıza çıkmaktadır.

Günümüzde ihtiyaçların çoğalması ve mevcut iş hayatı şartları babaları evlerinden ve ailelerinden çalmaktadır. Fakat ailenin ve özellikle çocukların evde babaya ihtiyaçlarının olduğu çok açıktır. Çünkü çocukların kişilik ve kimlik gelişiminde anne kadar babaya da ihtiyaç vardır.

Zira kişilik gelişiminde babanın etkisi çok büyüktür. Çocuklar, özellikle erkek çocukları; güven, cesaret, aidiyet, cinsel kimlik gelişimi gibi birçok değeri babalarından öğrenmektedirler. Babayla yeterli zaman geçiren çocuklar, daha sağlıklı bir kişilik geliştireceklerdir.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

424. Sayı Nİsan 2018