Sayı : 453   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

İslam Aleminden

Ahmet Varol

Terörle İşbirliği Halindeki ABD

  • 07 Şubat 2018
  • 1042 Görüntülenme
  • 422. Sayı / 2018 Şubat
Yazıyı Dinle
0:00
0:00
Yazarın Diğer Yazıları
Ahmet Varol
Tüm Yazı ArşiviTerör kartından en çok istifade eden ülke çağdaş sömürgeciliğin başını çeken ABD'dir. Kendi çıkarları ve uzun vadeli hesapları için terör örgütlerinden istifade ettiği, yerine göre bu örgütlere para yardımı yaptığı halde her yıl "terör" listeleri yayınlayarak hem kendi çıkarlarına hizmet etmekten kaçınan ülkeleri mahkûm etmekte, hem de bağımsızlık mücadelesi içindeki bazı oluşumları terör örgütü olarak göstermek suretiyle onların karşısında duran gasıp, işgalci devletlerin işlerini kolaylaştırmaktadır.

 

ABD’nin son dönemde PKK’nın Suriye uzantısı durumundaki örgüte Suriye’nin kuzeyinde ayrı bir sınır ordusu kurdurmaktan söz etmesi asıl niyetinin bu örgüt vasıtasıyla Türkiye’yi köşeye sıkıştırmak olduğunu bütün açıklığıyla gözler önüne serdi.

 

Türkiye’nin operasyonu karşısında ABD desteğini arkalarında göremeyen örgüt mensupları gerçekte çok sağlam olmayan bir kulpa tutunduklarının farkına vardılar. Ama şunu baştan düşünmeleri gerekirdi ki ABD tamamen pragmatist ve makyavelist devlet düşüncesine sahip bir ülkedir. Çıkarlarının zarar gördüğünün farkına vardığı yerde bütün dostlarını satabilir.

 

ABD'nin dünya üzerindeki sultası bir "korku hegemonyası"dır. Bu hegemonyada "korku" unsuru iki yönlü kullanılıyor. Biri "tehdit unsurları" oluşturulması suretiyle zayıf düşürülenlerin ABD ile işbirliğine zorlanmaları, diğeri ise ABD'nin kendi tehdit gücünün kullanılması suretiyle yine zayıf düşürülenlerin boyun eğmeye zorlanmalarıdır. Komünist blokun güçlü olduğu zaman ABD, zayıf düşürülenleri kendisiyle işbirliğine zorlamak için komünist tehdidi kullanıyordu. Ancak komünist tehdidin ortadan kalkmasından sonra yeni bir tehdit unsuru bulma ihtiyacı duydu. Bunun için de özellikle terör olgusundan yararlandı.

Terör kartından en çok istifade eden ülke çağdaş sömürgeciliğin başını çeken ABD'dir. Kendi çıkarları ve uzun vadeli hesapları için terör örgütlerinden istifade ettiği, yerine göre bu örgütlere para yardımı yaptığı halde her yıl "terör" listeleri yayınlayarak hem kendi çıkarlarına hizmet etmekten kaçınan ülkeleri mahkûm etmekte, hem de bağımsızlık mücadelesi içindeki bazı oluşumları terör örgütü olarak göstermek suretiyle onların karşısında duran gasıp, işgalci devletlerin işlerini kolaylaştırmaktadır. Filistin'de siyonist işgali meşru özgürlük mücadelesi veren direniş örgütlerini de terör örgütü olarak göstermesi bunun bir örneğidir.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

422. Sayı Şubat 2018