Sayı : 476   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Edebi (Ha) yat

Ayşe Doğramacı

Ey İnsan ! Hikmete Ram Ol

  • 07 Şubat 2018
  • 1758 Görüntülenme
  • 422. Sayı / 2018 Şubat
Yazıyı Dinle
0:00
0:00
Yazarın Diğer Yazıları
Ayşe Doğramacı
Tüm Yazı ArşiviKoca bir gemi durmak için küçük çapaya, ilerlemek için de küçük pervaneye muhtaç,denizde küçük damlaların direnişi olmasa ,pervane nasıl gemiyi ilerletir.

 

Küçük şeyler küçümsenmeye gelmez. Büyük servetler küçük israflarla erir, küçük bir ateş tonlarca odunu yakıp küle çevirir. Küçük bir menfaat hayatın asıl amacı önünde durur, bakışı kör eder kulakları da sağır.

 

 

Gerçek şu ki insanlar iç dünyalarını değiştirmedikçe Allah onları değiştirmez.(Rad suresi 11)

İnsan eşrefi mahlukat değerli bir varlıktır. Sorumluluğunu bilen bir kişi, yaratılan her şey de hikmeti görmeye çalışır ve farklı bakar hayata. Allah yarattığı her şeyi, insanlığın hizmetine vermiş Mümin kul ise hizmetine sunulmuş her şeyi görüp tefekkür , eder buda şükre sebeptir.

Küçük gibi gördüğümüz her şey aslında özdür, kaç mevsim geçti bilemezsin o gün dikilen ağaçlar büyüdü meyve verdi. Ağaç diyorlardı hep, tohumu küçümsüyorlardı her şey önce küçüktür, bir küçük tohumdur ağaç. Ne kadar küçük olursa olsun mevcut olan her şeyin ileride oluşacak her şeyle ilgisi vardır.Farkına varılsın yada varılmasın ,yarın karşılaşılacak şeylerin tohumları,o küçük şeylerle bugünlerden atılır.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

422. Sayı Şubat 2018