Sayı : 451   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Hedef Noktası

Ramazan Kayacık

Sevgililer Günü ve Yevmiddin (Din Günü)

  • 07 Şubat 2018
  • 916 Görüntülenme
  • 422. Sayı / 2018 ŞubatMilli ve manevi değerler milletlerin ve devletlerin can damarlarıdır. Erdemlerini ve değerlerini kaybeden toplumların milli kimliklerini de kaybettiklerini tarih insanlara defalarca öğretmiştir. Kadim tarihimizde yer alan kardeşlik geleneğimizi canlandırabilirsek kaos içinde bocalayan dünyaya tekrar ışık tutmamız mümkün olacaktır.

 

Sevgililer gününden amaç, evli insanları daha mutlu çiftler haline getirmek değil, aralarında nikâh akdi bulunmayanlara günaha/zinaya götüren yollara davet ve teşvik etmektir. Günahları bireyler arasında sır olmaktan çıkarıp, kitleselleştirerek gayri meşru ilişkilerin, flörtün, nikâhsız beraberliklerin kabul edilebilir formlara sokulması, günahın evcilleştirilmesi, normalleştirilmesi eylemidir.

 

Örf ve adetler bir milletin kültürünün ve dinî inancının aynasıdır. Devletlerin yapılarına millî kültürleri ve dinî inançları hem güç, hem de şekil verir. İnancımıza ve kültürümüze ters düşen özentilere hayatımızda yer vermemeliyiz. Sevgililer günü ve diğer çakma günler Hıristiyan Batı toplumunun kültürüdür.

 

Tüketim çılgınlığını pompalamak için kapitalist sistemin ortaya koyduğu sembolik özel günler tüketime gerekçe üretmek için uydurulmuş yapay değerlerdir. Sevgililer günü, babalar günü, anneler günü… Materyalist felsefenin alışveriş çılgınlığını sürdürebilmek için ürettiği çakma günlerdir.

Bu suni oluşumlara ayak uydurarak kendimize ait değerlerimizi yitiriyoruz. Batıdan esen sert kültür rüzgârlarının erozyonuna kapılıp manevi değerlerimizi, milli kimliğimizi her gün kaybediyoruz.Bunun sonucunda zihinlerimiz bulanıyor, maneviyatımız kirleniyor.Özellikle kültürel kirlenme nedeniyle hiçbir değerimiz temiz kalmadı.Bizi biz yapan; yardımlaşma, paylaşma, fedakârlık,misafirperverlik, birlik ve beraberlik gibi güzellikler her gün birer birer hayatımızdan çekip gidiyorlar. Yoldan geçenlere su, ayran ikram eden nesilden, şimdi köşe başlarını işgal eden uyuşturucu satıcılarıyla karşı karşıyayız.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

422. Sayı Şubat 2018