Sayı : 476   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Kur'an'dan Hayata

Prof. Dr. Ali Akpınar

İlk emir: Yaratan Rabbin adıyla İLK VE SON EMİR

  • 07 Şubat 2018
  • 2006 Görüntülenme
  • 422. Sayı / 2018 ŞubatDin okuma emri ile başlamış, okuma emri üzerine kurulmuştu. Çünkü bu din ilim temelli bir dindi. Neye nasıl inanacağını bilmeyen, doğru bir imana sahip olamazdı. Kime nasıl kulluk edeceğini bilmeyen gerçek ibadetin adamı olamazdı. Neyi, ne kadar zamanda ve miktarda, kimlere vereceğini bilmeyen yardımlaşmanın güzel örneklerini ortaya koyamazdı. Onun için önce okumak gerekti. Okumada devamlı olmak gerekti.

 

Şu sınav dünyasında Yüce Yaratıcının takdir ettiği sürece yaşayacağız ve belirlenen vakit tamam olunca öleceğiz. Ölmek yok olup gitmek değildir, bir gün gelecek dirileceğiz ve hesap için Rabbin huzuruna dizileceğiz. İşte o hesap gününde bir emir daha gelecek, tıpkı ilk emir gibi, her birimize yöneltilecek bu emir deOku, kitabını oku” (İsra, 17/14) emri olacak.

 

Kitabın ilk emrini yerine getiren ve o emir doğrultusunda hareket edenler, o gün son emri de yüz akıyla yerine getirecek olanlardır. Kitabın ilk emrini duymazdan gelip umursamayanlar için ise son emir, ahiret hayatlarını zindana çevirecek ve onları cehenneme devirecek emirdir.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

422. Sayı Şubat 2018