Sayı : 463   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

İslam Aleminden

Ahmet Varol

2017'ye Bakış

  • 09 Ocak 2018
  • 1475 Görüntülenme
  • 421. Sayı / 2018 Ocak
Yazıyı Dinle
0:00
0:00
Yazarın Diğer Yazıları
Ahmet Varol
Tüm Yazı ArşiviFilistin’de 2017’de tartışma konusu olan önemli gelişmelerden biri de Hamas’ın yeni vizyon belgesi yayınlaması oldu. Bu belge “Hamas yeni dönemde siyonist işgali tanımaya ve iki devletli çözüm fikrini kabul etmeye yaklaşıyor mu?” sorusunun sorulmasına neden oldu. Ancak Hamas işgali meşru olarak kabul etmeme konusundaki tutumunda bir değişiklik olmadığına dair açıklamalar yaparak bu vizyon belgesiyle gelişen olaylarla bağlantılı yeni yorumlar ortaya koymayı amaçladığını dile getirdi.

 

 

Başını Suudi Arabistan’ın çektiği dört Arap ülkesi Haziran 2017’de Katar’a abluka uygulama kararı aldı. Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn’den oluşan bu dört ülke Katar’ı teröre destek vermekle ve İran’la sıkı ilişkiler içine girmekle suçluyorlardı. Gerçek sebebin ise Katar’ın Filistin halkına destek vermesi ve dikta rejimlerinden kaçan bazı siyasi liderlere kapılarını açması olduğu tahmin ediliyor.

 

 

Bangladeş’te İslamî Hareket mensuplarına yönelik idam hükümleri çıkarılması işlemi 2017 içinde de devam etti. Verilen idam cezalarında Cemaati İslâmiye’nin Pakistan ile Bangladeş’in bölünmesi savaşında ihanet ettiği ve Pakistan lehine casusluk yaptığı iddiası gerekçe olarak kullanılıyor.

 

 

Filistin’de Kudüs İntifadası Devam Etti

Filistin’de Ekim 2015’te siyonistlerin Mescidi Aksa’ya yönelik planlarına tepki olarak başlatılan ve Kudüs intifadası olarak isimlendirilen eylemler silsilesi 2017 boyunca da devam etti. Kudüs intifadası kitlesel eylemlerle değil daha çok münferit eylemlerle sürdürüldü.

 

Ezan Yasağı, Mescidi Aksa’nın İbadete Kapatılması ve Eylemler

2017 yazında Filistin’de yaşanan en önemli olaylar işgal yönetiminin Filistin’de yatsı ve sabah namazlarında hoparlörle ezan okunmasını yasaklama yasasını ve Mescidi Aksa’yı yahudilerle Müslümanlar arasında paylaştırma planını uygulamaya geçirme girişiminden kaynaklanan olaylar oldu.

 

Hamas’ın Yeni Vizyon Bildirgesi

Filistin’de 2017’de tartışma konusu olan önemli gelişmelerden biri de Hamas’ın yeni vizyon belgesi yayınlaması oldu. Bu belge “Hamas yeni dönemde siyonist işgali tanımaya ve iki devletli çözüm fikrini kabul etmeye yaklaşıyor mu?” sorusunun sorulmasına neden oldu. Ancak Hamas işgali meşru olarak kabul etmeme konusundaki tutumunda bir değişiklik olmadığına dair açıklamalar yaparak bu vizyon belgesiyle gelişen olaylarla bağlantılı yeni yorumlar ortaya koymayı amaçladığını dile getirdi.

 

Hamas ile Fetih Arasında Uzlaşma Anlaşması

Filistin’de 2007’de meydana gelen olaylardan kaynaklanan bölünmüşlük devam ediyordu. Bu yüzden biri Gazze’de diğeri Ramallah’ta iki ayrı hükümet ortaya çıkmıştı. Bu bölünmüşlüğün sona erdirilmesi için 12 Ekim 2017’de Mısır’ın aracılığıyla Kahire’de anlaşma imzalandı.

 

Trump’ın Kudüs’le İlgili Kararı

Filistin’le ilgili olarak 2017’de meydana gelen ve gerek Filistin’de gerekse tüm İslâm dünyasında sarsıntılara neden olan en önemli gelişmelerden biri de ABD Başkanı Trump’ın, 6 Aralık 2017’de Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını ve Tel Aviv’deki ABD büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması için hazırlıkların başlatılması emri verdiğini açıklaması oldu. ABD Başkanının bu kararına karşılık İslâm İşbirliği Teşkilatı (İİT) da dönem başkanı Türkiye’nin çağrısıyla İstanbul’da olağanüstü toplantı düzenleyerek Doğu Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak tanıma kararı aldı.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

421. Sayı Ocak 2018