Sayı : 453   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Kur'an'dan Hayata

Prof. Dr. Ali Akpınar

İbadet, İhlas, Namaz, ve Zekatla Emrolunduk

  • 09 Ocak 2018
  • 1309 Görüntülenme
  • 421. Sayı / 2018 Ocak 

 

Namaz, bedenî ibadetlerin şahıdır. Namazı ikame etmek, onu ayağa kaldırmak, onu vaktinde, gereği gibi kılmaktır. Namazı ikame etmek, namazla ayağa kalmaktır, namaz ruhunu hayata taşımaktır. O ruhu namaz kılınan yer ve zamanda bırakmamaktır. Ve bütün bunları aile boyu, cemiyetin bütün fertleri olarak yapabilmektir.

 

 

وَمَا أُمِرُوا إِلَّا لِيَعْبُدُوا اللَّهَ مُخْلِصِينَ لَهُ الدِّينَ حُنَفَاءَ وَيُقِيمُوا الصَّلَاةَ وَيُؤْتُوا الزَّكَاةَ وَذَلِكَ دِينُ الْقَيِّمَةِ

“Oysa onlar/Kitap ehli, doğruya yönelerek, dini yalnız Allah'a has kılarak O'na kulluk etmek, namazı kılmak ve zekâtı vermekle emrolunmuşlardı. Dosdoğru olan din de budur.” (Beyyine, 98/ 5)

İnsanların önünde bir dosdoğru din vardır ki o hak dindir, tek dindir, o Allah’ın dinidir, bütün peygamberlerin dinidir.

Bu dosdoğru dinin en temel esasları şunlardır: Yalnızca Yüce Allah kulluk… Dini Allah’a has kılmak… Namazı ikame etmek… Zekâtı vermek… Tarih boyunca insanlık, öncelikle bu ilahî emirlere muhatap olmuştur. Bu emirlerde ihlâs, itikat, bedenî ve malî ibadetler ve sosyal dayanışma bir araya gelmiştir. Bunlar birbirinden ayrıl(a)mazlar. Zira pek çok ayetinde olduğu gibi bu ayetinde yüce Rabbimiz, bir arada ve iç içe zikretmiştir. Şimdi bunları bir kez daha kısa kısa açıklayalım:

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

421. Sayı Ocak 2018