Sayı : 463   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Sana İtikattan Soruyorlar ?

Prof. Dr. Ramazan Altıntaş

Hidayet ve Dalalet Meselesi

  • 08 Ağustos 2017
  • 2207 Görüntülenme
  • 416. Sayı / 2017 AğustosHidayetin Yüce Allah’tan olması meselesine gelince, Allah’ın indirdiği kitaplar ve gönderdiği Peygamberlerle doğru yolu açıklaması ve kulun bu hususta aklıyla olumlu irade göstermesi karşısında Allah’ın o kimsenin gönlünü İslam’a açma olayıdır. Hidayet tek yönlü değildir. “Hidâyet, yaratma açısından Allah’a, kesb yönünden de insana aittir.”

 

Kur’an-ı Kerim’de, Allah’a izafe edilen “saptırma/sapıklık içinde bırakma” gibi ifadeler, Allah’ın, sapmaya eğilim gösteren kişiyi rahmet ve hidâyetinden yoksun kılarak kendi haline bırakması (tahliye) anlamına, “doğru yola yöneltme” (hidâyet) gibi ifade biçimleri ise, bunu hak eden kişiye başarı (tevfîk) ve destek sağlaması anlamına gelir.

 

Yüce Allah’ın insanın kalbinde dalâlet, küfür ve şekaveti yaratması, insanın bu çirkin fiilleri kendi özgür iradesiyle istemesinden dolayıdır. Yoksa insan kendi yeteneklerini dalâlet, şekavet ve küfre yöneltmedikçe, ilahi irade ve kudret, onu, dalâlet ve şekavet yoluna sevk etmez.

 

Hidayet nedir, hidayetin Allah’tan olması ne demektir, ayrıca hidayet konusunda insanın bir sorumluluğu ve katkısı var mıdır? Aynı soru dalâlet için de geçerlidir. Dalâlet nedir, dalâlette insanın sorumluluğu ve katkısı nereye kadardır? Bu iki konuda İslam’ın görüşü nedir?

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

416. Sayı Ağustos 2017