Sayı : 427   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

İktibas

Yusuf Kaplan

Önümüzü açacak öncü kuşak için 100 Kitaplık Okuma Listesi

  • 08 Ağustos 2017
  • 651 Görüntülenme
  • 416. Sayı / 2017 AğustosTürkiye'de yaşadığımız medeniyet değiştirme serüveni, bizim medeniyet iddialarımızı önce inkâr etmemizle, sonra da yok etmeye kalkışmamızla sonuçlandı. Bunun yıkıcı sonuçlarını bir asırdır yaşıyoruz iliklerimize kadar... Eğitim sistemi çöktü... Medya rejimi, çocuklarımızı mankurtlaştırıyor... Kültür, sanat ve fikir hayatımız, kendi medeniyet iddialarımızı ve ruhumuzu yok saydığı için, dolayısıyla ruh köklerini yitirdiği için dünya çapında büyük atılımlara imza atamıyor.

 

Amacım yalnızca kitap okutmak değil; ruh kazandırmak. Mevcut eğitim sisteminin, fikir, sanat, kültür ve medya rejiminin genç kuşaklarımızı nasıl öldürdüğünü ve önümüzü açacak öncü kuşakların nasıl yetiştirilebileceğini göstermek...

 

Türkiye'de pozitivist, ezberci, yetenek öğüten sömürgeci bir eğitim sistemi var. Oysa bütün toplumlar, kendi medeniyet dinamikleri çerçevesinde eğitim sistemlerini kurarlar.

Türkiye'de yaşadığımız medeniyet değiştirme serüveni, bizim medeniyet iddialarımızı önce inkâr etmemizle, sonra da yok etmeye kalkışmamızla sonuçlandı.

Bunun yıkıcı sonuçlarını bir asırdır yaşıyoruz iliklerimize kadar...

Eğitim sistemi çöktü...

Medya rejimi, çocuklarımızı mankurtlaştırıyor...

Kültür, sanat ve fikir hayatımız, kendi medeniyet iddialarımızı ve ruhumuzu yok saydığı için, dolayısıyla ruh köklerini yitirdiği için dünya çapında büyük atılımlara imza atamıyor.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

416. Sayı Ağustos 2017