Sayı : 427   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Esma-ül Hüsna

Adem Karataş

Er-Rahman

  • 08 Ağustos 2017
  • 476 Görüntülenme
  • 416. Sayı / 2017 Ağustos
Yazıyı Dinle
0:00
0:00
Yazarın Diğer Yazıları
Adem Karataş
Tüm Yazı ArşiviER-RAHMÂN: Merhamet etmek, acımak, affetmek ve bağışlamak anlamlarındaki “r-h-m” kökünden türeyen, mübalağa ifade eden isimdir.

Rahmân, dünyada kendine îman eden-etmeyen, iyi-kötü, itaatkâr-âsi ayırımı yapmadan herkesi ve her varlığı sürekli bir şekilde besleyen, rızık veren, pek merhametli ve çok merhamet sahibi, esirgeyen ve bağışlayan. “O/Allah’ın rahmeti her şeyi kuşatmıştır.” “O, rahmeti kendisine farz kılmıştır.”

Rahmân, âhirette mü’minleri kuşatan rahmetin sahibi.

Rahmân sıfatı ezelle, Rahîm sıfatı ise daha çok ebedle ilgilidir. Bu yüzden Yüce Allah için dünyanın Rahmân’ı, fakat âhiretin Rahîmi’dir denilmiştir.

Rahmân isminin en yaygın anlamı er-Rezzak’tır. Yani yarattığı canlıların yaşaması için gerekli olan bütün şart ve sebepleri, onlara acıyarak yaratan.

Rahmân; yarattığı varlıkların ihtiyacını en iyi bilen, onlara nimetlerini karşılıksız ve sürekli olarak veren ve onlardan hiçbir şeyi esirgemeyen.

İlâhî rahmet, şefkât, lütuf ve koruyuculuğu ile bütün mahlûkâtı kapsayan. Rahmetin sonsuz kaynağı, özünde sonsuz rahmet sahibi olandır.

Allah-ü Teâlâ buyuruyor ki:

قُلِ ادْعُوا اللهَ اَوِ ادْعُوا الرَّحْمَنَ اَيًّا مَا تَدْعُوا فَلَهُ اْلاَسْمَاءُ الْحُسْنَى وَلاَ تَجْهَرْ بِصَلاَتِكَ وَلاَ تُخَافِتْ بِهَا وَابْتَغِ بَيْنَ ذَلِكَ سَبِيلاَ

“İster Allah deyip dua edin, ister Rahman deyip dua edin, hangisi ile dua ederseniz edin. (Çünkü) en güzel isimler O’na hastır.” “O halde O’na, o güzel isimlerle dua edin.”

Abdullah b. Amr radıyallâhü anh’den rivâyetle; Rasûlullâh sallallâhü aleyhi vesellem buyurdu:

اَلرَّاحِمُونَ يَرْحَمُهُمْ اَلرَّحْمَنُ ارْحَمُوا مَنْ فِي الْاَرْضِ يَرْحَمْكُمْ مَنْ فِي السَّمَاءِ الرَّحِمُ شُجْنَةٌ مِنَ الرَّحْمَنِ فَمَنْ وَصَلَهَا وَصَلَهُ اللَّهُ وَمَنْ قَطَعَهَا قَطَعَهُ اللَّهُ

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

416. Sayı Ağustos 2017