Sayı : 427   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Eğitim

Sema Maraşlı

Kadın İktidarı

  • 08 Ağustos 2017
  • 550 Görüntülenme
  • 416. Sayı / 2017 Ağustos
Yazıyı Dinle
0:00
0:00
Yazarın Diğer Yazıları
Sema Maraşlı
Tüm Yazı ArşiviKadınların çoğu mümkünse kocaları onlardan izin almadan nefes alsın bile istemiyorlar. Anaerkil toplum yapısının üstüne bir de feminizmin kışkırtmaları eklenince kadınların ekseriyeti erkek üzerinde tahakküm kurmaya hakları olduğunu zannettiler.

 

Kocası onun etrafında pervane olmayan kadın, pervane kocaları görünce buna bayılıyor. Zannediyor iyi bir şey, adam aşkından yapıyor. Yok öyle bir şey. Adam karısı tatsızlık çıkarıp da evin huzurunu kaçırmasın, çocuklar üzülmesin diye canı çıka çıka yapıyor. Hiçbir erkek kendine hükmeden kadını sevmez; erkeklik hormonları çalışıyor ise. Fıtrata aykırı çünkü.

 

 

Günümüzde ailelerdeki en büyük problem evde kadın iktidarıdır.

Her kurumda bir başkan, müdür, reis, patron, kısaca bir yönetici olmak zorundadır. Ailede toplumun en önemli kurumudur. Ve aileye de bir idareci lazımdır. Bizim evde demokrasi var, eşit söz hakkı var, diyen ancak kendini kandırır. Böyle bir şey mümkün değildir. Kesin biri daha öne çıkıp idareciliği eline almıştır. Diğeri de ona tâbi olan konumundadır. Arkadaş ilişkisinde bile istenmese de reislik ortaya çıkar; toparlayan, kararların çoğunu alan biri vardır.

Allah Resûlü “Üç kişi yola çıkarsa birini reis seçsin.” buyurur.

Ailenin reisini de Rabbimiz tayin etmiş: “Erkekler kadınlar üzerine yönetici ve koruyucudurlar. ” (Nisâ, 4/34 ) buyuruyor.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

416. Sayı Ağustos 2017