Sayı : 453   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

İslam Aleminden

Ahmet Varol

Musul'da Işid Zulmünden İbadi Zulmüne

  • 08 Ağustos 2017
  • 1071 Görüntülenme
  • 416. Sayı / 2017 AğustosHaşdi Şa'bi, aynen IŞİD gibi bir terör örgütüdür ve tek farklı yanı Şii milisleri bir araya getirerek böyle bir örgüt ortaya çıkarmış olmasıdır. Dolayısıyla bu örgüt IŞİD'in Şii milisler tarafından oluşturulmuş bir kopyasıdır. Bu örgütün ne gibi terör faaliyetleri gerçekleştirdiği; hakkındaki muhtelif raporlarda dile getirilmiştir.

 

 

Musul'un IŞİD'den geri alınmasından sonra ortaya çıkan manzara, buranın ve çevresinin geçici bir süre için bu örgüte teslim edilmesinin aslında bir oyun olduğu gerçeğini biraz daha net bir şekilde ortaya çıkardı. Çünkü Musul'un geri alınmasıyla birlikte, bölgede Bağdat yönetiminin baskılarına ve Şiileştirme politikasına itiraz eden aşiretlere karşı yürütülen savaş da amacına ulaşmış oldu.

 

Bağdat yönetiminin ve onun işbirliği yaptığı Haşdi Şa'bi'nin zulmü IŞİD'in zulmünden geri kalmıyor. Hatta onu bir hayli geride bırakıyor. Sivil halka karşı yoğun saldırılar düzenleniyor. Şimdi Musul'u ele geçirenler bölgenin ahalisine insan muamelesi bile yapmıyorlar. Saldırılar sadece Musul merkezine özel olarak da kalmıyor. Çevredeki şehir merkezlerine ve kırsal bölgelere de yoğun saldırılar düzenleniyor.

 

Bağdat yönetiminin aileleri söz konusu kamplara nakletmek için kullandığı gerekçe ise ailenin herhangi bir ferdinin IŞİD'le bağlantısının kurulması. Eğer bir tek ferdin bu örgütle en ufak bir bağlantısı kurulursa ailenin kundaktaki bebeğinden yetmişlik ihtiyarına kadar bütün fertleri toptan mahkûm ediliyor ve güya psikolojik ve fikri rehabilitasyon gerekçesiyle toplama kampına götürülüyorlar.

 

IŞİD Öncesinde Musul ve Bağdat Yönetiminin Aşiretlerle Savaşı

Musul'da bugün gelinen noktayı ve ortaya çıkan durumu iyi anlayabilmek için IŞİD'in bölgeyi ele geçirmesinden ve Irak'ın Bağdat'tan sonra ikinci büyük şehri olan Musul'u, kurduğu sözde devletin başkenti ilan etmesinden önceki duruma uzanmak gerekir. Musul ve çevresinde o zaman yaşanan meselenin temelinde ABD ve İran'la işbirliği içindeki Bağdat yönetiminin mezhepçi tasfiye politikası vardı. Bu yönetim Irak'ın genelinde uyguladığı mezhepçi tasfiye politikasını Musul ve çevresinde de uygulamak ve bu bölgede de Şiilerin birinci güç olmalarını sağlamak için çeşitli taktiklere başvuruyordu. Bölgedeki aşiretler ise buna karşı çıkıyorlardı. O yüzden Bağdat yönetimiyle bölgedeki aşiretler arasında çetin bir savaş başlamıştı. Fakat Bağdat yönetimi bu savaşını gerekçelendirmekte zorlandığı için aşiretlerle anlaşmaya ve isteklerini kabullenmeye zorlanıyordu.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

416. Sayı Ağustos 2017