Sayı : 427   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Hususi Fikirler

Mustafa Çelik

Kur'an'ın Müslüman Ferd Tarifnamesi

  • 08 Ağustos 2017
  • 354 Görüntülenme
  • 416. Sayı / 2017 AğustosKur'an’da mü'minün suresi olduğu gibi, mü'min suresi de vardır. Bunun manası; Kur’an-ı Kerim mü’minleri toplu halde tarif ettiği gibi, mü’min insanı ferd olarak da tarif etmiştir. Gerçek Müslüman, tarifini Kur’an’da bulan ve Kur’an’daki tarifine yaşadığı müddetçe uyandır.

 

 

Dikkat edilirse Kur’an’a göre Müslüman ferd; Allah’ın karşısında tuğyan edip istiğna duygusuna kapılmayan, hurafelerin her çeşidine savaş açan, geleceğe yönelik ufku olan, meselelere, oluşumlara, hadiselere iman penceresinden baka bilen rahmet insanıdır.

 

Müslüman ferd; istikrar sabidir. Onun istikrarı istikametinden, istikameti de imanından gelir. Kur’an’ın gündeme getirdiği Müslüman ferdin bir elinde Kur’an-ı Kerim, öbür elinde Sünnet-i Seniyye, bir ayağı şeriatte sabit, öteki ayağıyla kâinatı dolaşan dava ve davet adamıdır.

 

Kur’an’daki Müslüman ferd, tefekkür ehlidir. Kâinatı bir kitap gibi okumayı bilir. Eserden müessire giden yolu gönül gözü ile de görür. Sürekli Rabbi ile olmanın iç huzurunu dolu dolu yaşar. Bu sebeple başkalarını üzen ve korkutan birçok şey onun gözünde hiçtir. Müslümanın incitildiği yerde inci aramaz.

 

 

Kur’an-ı Kerim, biz Müslümanlardan bütün zamanlarda ve mekânlarda “Müslüman ferd”i, “Müslüman aile”yi, “Müslüman cemiyet”i ve “Müslüman devlet”i isteyen, bunları maksadü gaye edinmiş olan bir kitaptır. Kur’an’da Müslüman ferd, birinci hedeftir. Kur’an’daki Müslüman ferd, âlemlerin eminidir. O, kışta bahardır, her yerde mazlumlara dostu yardır. Kur’an sadece kendine, Müslüman ferd istemez. Bunun ferdi sorumluluk mükellefiyeti kadar, birliktelik, ümmetin parçası olacak bir cem olma birimiz yanıldığında onu düzeltecek, bu düzeltme girişimlerinden gocunmayıp sevinç duyacak bir sorumluluk yükler. Yani Müslüman ferd, ümmete yük yükleyen değil, ümmetin yükünü yüklenendir. Müslüman ferd, hep başkalarına nasihat eden değil, başkaları tarafından kendisine yapılan nasihatleri dinleyen ve gereğini yerine getirendir.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

416. Sayı Ağustos 2017