Sayı : 427   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Kimlik İnşası

Ramazan Kayan

Onur Sınavı

  • 08 Ağustos 2017
  • 349 Görüntülenme
  • 416. Sayı / 2017 Ağustos
Yazıyı Dinle
0:00
0:00
Yazarın Diğer Yazıları
Ramazan Kayan
Tüm Yazı Arşiviİnancından ve onurundan ödün veren bireyler gittikçe silik, sinik, sönük bir savrulma ile saygınlık ve ağırlıklarını yitiren zavallılara dönüşüyorlar… Sonuçta öznelliğini, özgünlüğünü, özgürlüğünü hazlarına ve hırslarına kurban eden bir nesille karşı karşıyayız. Aidiyetlerini yitiren acziyetlere tanıklık ediyoruz… Modern uygarlıkların onursuz yaşamları bizim dünyamızı kuşatmaya devam ediyor… Yanlış adreslerde izzet arayışları, insanoğlunun hüsran ve hicranını derinleştiriyor… Kutsallarını toprağa gömen insanlar çamurlaşıyor… Çaresizlik girdabında hiçleşiyor…

 

İmandan sonra zillet ne acı bir hüsran!.. Hayatı sadece ve sadece Rahman’a ve Rasul’e kodlamadan ne Rabbanileşebiliriz ne de izzete yol bulabiliriz… Şimdi şu mazlum ümmetin maruz kaldığı zillet, zulmet, zulüm, esaret ve sefaleti nasıl yorumlayacağız? Ve nasıl kurtulacağız? Hiçbir şey olmamış gibi davranabilir miyiz? Yaşananları alın yazgısı diye geçiştirebilir miyiz?

 

Onursuz yaşamların tehdidi altındayız.

Olmanın ve onurlanmanın ıskalandığı, sahip olmanın kutsandığı günlerden geçiyoruz…

Hayatın anlam ve amacının flulaştığı zorlu süreçlerde anlam ve onur arayışı daha bir anlam kazanmış oluyor…

İnsanların “ne” ve “kim” olduklarından ziyade “nereli” ve “neci” oldukları önem arz ediyor…

Kişilerin doğruları ile nerede durduklarına pek bakılmıyor; nerede doğdukları veya ceplerini nasıl dolduracakları dert ediniliyor.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

416. Sayı Ağustos 2017