Sayı : 465   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Satırdan Sadra

Adil Akkoyunlu

Müslüman Dürüst İnsan Demektir

  • 08 Ağustos 2017
  • 1608 Görüntülenme
  • 416. Sayı / 2017 Ağustos
Yazıyı Dinle
0:00
0:00
Yazarın Diğer Yazıları
Adil Akkoyunlu
Tüm Yazı ArşiviHaktan, hakikatten ve haklıdan yana olmaktır dürüstlük. Doğruya şahitlik etmek ve doğru sözlü olmaktır. Adil olmaktır. Sözüyle, davranışları bir olmaktır. Emin ve güvenilir olmaktır. Fıtrata uygun davranmaktır. Ahlakı, Kur’an’dan ibaret olan Resulün ahlakı ile ahlaklanmaktır.

 

Çağımız Müslümanlarının şu alçalmışlığı, perişanlığı; dürüst olmayışlarından mı kaynaklanıyor yoksa? Müslüman coğrafyalara Müslümanların elleriyle bombalar yağıyor. Kaçan Müslümanlar yollarda telef oluyor. Sahillerde masum bebeklerin cesetleri toplanıyor. Rezil olduk bütün dünyaya. Resulullah’ın, Kâbe’den daha değerli gördüğü; Hz. Ömer’in, Kıbrıs’tan ve Hicaz bölgesinden daha kıymetli olduğunu söylediği Müslümanlar böyle mi olacaklardı?

 

Rabbimiz, kullarını dürüst insan olarak görmek istiyor.

İslam, dürüst insan yetiştirme mektebidir.

Fertlerin ve toplumların sosyal projesi olan dinini bunun için gönderdi Rabbimiz. Dürüst insan yetişsin, dürüst toplum oluşsun diye… Kitaplarını ve elçilerini bunun için gönderdi. Kitapları, dürüstlüğün kurallarını ve kanunlarını anlatmaktadır. Bütün elçileri birer dürüstlük öğretmeni ve örneğidir.

Son elçisini de, fertlere, ailelere ve toplumlara en güzel dürüstlük örneği olsun diye görevlendirdi. Çok sayıda isim ve sıfatları içerisinde dürüstlüğü, o kutlu Nebi’nin en önemli özelliği olarak öne çıkıyor.

Ve o Resul (sav), dürüst insan modelini ve toplumunu inşa etmek için bir ömür boyu –nice sıkıntılara sabrederek- durmadı, dinlenmedi, yoruldu, ter döktü.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

416. Sayı Ağustos 2017