Sayı : 453   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Kur'an'dan Hayata

Prof. Dr. Ali Akpınar

Adaletle Emrolunduk

  • 08 Ağustos 2017
  • 1267 Görüntülenme
  • 416. Sayı / 2017 Ağustosİnsanın önünde iki yol vardır ve insan bu iki yoldan birine uymakta serbest bırakılmıştır. Dileyen Rabbe giden yolu tutar, dileyen öteki yola girer. Ancak her iki yola giren de o iki yolun dünya ve ahiret sonuçlarına katlanır. Hakka tabi olan dünya ve ahirette aziz olur, batıla uyan ise zelil olur. Bu iki yola göre insanlar iki gruba ayrılırlar: İnananlar ve inanmayanlar, iyiler ve kötüler, cennetlikler ve cehennemlikler.

 

 

İman, Kitap, davet, istikamet ve adalet. Son ilahî kitap Kur’an, tüm insanlığa ulaştırılmak için indirilmiştir. O, müslümanın elinde davet kitabıdır. Mümin, kendisi Ona inanıp ona göre yaşayacak ve insanları, o kitabın metoduyla o kitabın ilkelerine çağıracaktır. Mümin, İslam’ı dava edinmekle ve insanları ona çağırmakla yükümlüdür. Davetçi, insanları kendi kurduğu oluşumlara değil, doğrudan Allah’ın dinine ve O’nun kitabına çağırmalıdır.

 

 

Adalet, her şeyi yerli yerine koymak, her hak sahibine hakkını vermektir. Adalet, Yüce Yaratıcının koyduğu ölçüdür. Kâinat o ölçü üzerinde hakkıyla durur. Adalet, hak sözü söylenmesi gereken yerde ve layıkıyla söyleyebilmektir. Hakkı gizlemek, hakkı anlaşılmaz bir şekilde sunmak, hakkı batıl ile karıştırmak yahut yanlış yorumların içerisinde sunmak haksızlık ve zulümdür.

 

 

فَلِذَلِكَ فَادْعُ وَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ وَلَا تَتَّبِعْ أَهْوَاءَهُمْ وَقُلْ آمَنْتُ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ مِنْ كِتَابٍ وَأُمِرْتُ لِأَعْدِلَ بَيْنَكُمْ اللَّهُ رَبُّنَا وَرَبُّكُمْ لَنَا أَعْمَالُنَا وَلَكُمْ أَعْمَالُكُمْ لَا حُجَّةَ بَيْنَنَا وَبَيْنَكُمْ اللَّهُ يَجْمَعُ بَيْنَنَا وَإِلَيْهِ الْمَصِيرُ

“Bundan dolayı artık sen birliğe çağır ve emrolunduğun gibi doğru ol; onların heveslerine uyma ve şöyle söyle: Allah'ın indirdiği Kitap'a inandım; aranızda adaletle hükmetmek ile emrolundum; Allah bizim de Rabbimiz, sizin de Rabbinizdir; bizim işlediklerimiz bize, sizin işledikleriniz kendinizedir. Bizimle sizin aranızda tartışılacak bir şey yoktur. Allah hepimizi bir araya toplar; dönüş O'nadır.” (Şura, 42/15)

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

416. Sayı Ağustos 2017