Sayı : 453   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Kur'an'dan Hayata

Prof. Dr. Ali Akpınar

Alemlerin Rabbine Teslim Olmakla Emrolunduk

  • 05 Temmuz 2017
  • 1142 Görüntülenme
  • 415. Sayı / 2017 TemmuzŞirk, Allah’ın yetkilerini O’ndan başka herhangi bir varlığa vermenin adıdır. Bu varlığın adı ne olursa olsun. İster insan mahsulü bir taş, ağaç yahut bir metal olsun; ister insan yahut cin olsun; isterse para, makam, dünya-dünyalık gibi soyut şeyler olsun. Yüce Rabbin, herhangi bir sıfatını atıl hale getirmek de şirktir. Zira Yüce Yaratıcıdan alınan bir yetki, bir başka varlığa verilecek demektir, bu da şirktir.

 

Akıllı insan, bulunduğu zamanda ve mekânda, kim ne yaparsa yapsın, tevhid üzere kalmasını bilendir. Nitekim peygamberler bir başlarına tevhid mücadelesini başlatmış kahramanlardır. Herkesin şirke bulaştığı bir toplumda ve ortamda tevhid üzere kalmak mümkündür. Peygamberler bize bu konuda da en güzel örnekliği sunmuşlardır.

 

Şirkten korunabilmek için Yüce Rabbi tanımak ve O’na her konuda teslim olmak gerekir. Zira tevhid, Yüce Allah’ı tanıdıkça gönüllere ve beyinlere işleyecektir. O, isim ve sıfatlarıyla tanındıkça O’nun isim ve sıfatları, O’ndan başkasına verilemeyecektir. Kul, Allah’ı tanıdıkça O’na olan teslimiyeti artacak ve O’ndan başkasına kul köle olmayacaktır.

 

 

قُلْ إِنِّي نُهِيتُ أَنْ أَعْبُدَ الَّذِينَ تَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ لَمَّا جَاءَنِي الْبَيِّنَاتُ مِنْ رَبِّي وَأُمِرْتُ أَنْ أُسْلِمَ لِرَبِّ الْعَالَمِينَ

“De ki: Sizin, Allah'ı bırakıp da kulluk ettiklerinize kulluk etmek bana yasak kılınmıştır. Zira bana Rabbimden belgeler gelmiştir. Ben, kendimi âlemlerin Rabbine vermekle/O’na teslim olmakla emr olundum.” (Ğâfir, 40/ 66)

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

415. Sayı Temmuz 2017