Sayı : 476   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Kardeş Ayetler

Prof. Dr. Ali Akpınar

Ayetlere Kim Ne Dedi ?

  • 10 Ekim 2019
  • 1060 Görüntülenme
  • 442. Sayı / 2019 EkimMüminler, ayetlerin Yüce Rabbe ait olduğunu kabul edenler, onlar üzerinde derinlemesine düşünenler ve onların hak katından geldiğine inananlardır. Müminler ayetlerle imanlarına iman katanlar, istikamet yolunda ilerleyenler, ayetlerle manen beslenenlerdir.

Aslında ayetler karşısında insanlar dün olduğu gibi bugün de bu iki duruşu sergilemeye devam ediyorlar. Bir tarafta onları ciddiye alanlar, onları fark edenler, onlardan istifade edenler. Diğer tarafta onları görmezden gelenler, onları hafife alanlar, ayetler karşısındaki acizlik ve çaresizliklerini inkâr sözleriyle geçiştirmeye çalışanlar.

Ayetlere kim nasıl bakarsa onları o şekilde görecek, onlar hakkında söz söyleyecek ve onlardan etkilenecektir. Onları Yüce Yaratıcının ayetleri olarak görenler, gerçeğe ulaşma aşkıyla onları akl-ı selimle okuyanlar onları farklı göreceklerdir. Onlara ön yargıyla şartlı bakanlar ise onlar hakkında farklı şeyler söyleyeceklerdir. Herkes ayetlerden bakış açısına göre, kapasitesine göre istifade edecektir.

Müminler, ayetlerin Yüce Rabbe ait olduğunu kabul edenler, onlar üzerinde derinlemesine düşünenler ve onların hak katından geldiğine inananlardır. Müminler ayetlerle imanlarına iman katanlar, istikamet yolunda ilerleyenler, ayetlerle manen beslenenlerdir.

“Sana Kitap'ı indiren O'dur. Onda Kitap'ın temeli olan kesin anlamlı/muhkem ayetler vardır, diğerleri de çeşitli anlamlıdırlar/müteşâbih. Kalplerinde eğrilik olan kimseler, fitne çıkarmak, kendilerine göre yorumlamak için onların çeşitli anlamlı olanlarına uyarlar. Oysa onların yorumunu ancak Allah bilir. İlimde derinleşmiş olanlar: Ona inandık, hepsi Rabbimiz'in katındandır, derler. Bunu ancak akıl sahipleri düşünebilirler.” (Âli Imrân, 3/7)

“Allah sivrisineği ve onun üstününü misal olarak vermekten çekinmez. İnananlar bunun Rablerinden bir gerçek olduğunu bilirler. İnkâr edenler ise: Allah bu misalle neyi murat etti? derler, O, bu misalle birçoğunu saptırır, birçoğunu da yola getirir. Onunla saptırdığı yalnız yoldan çıkan fâsıklardır.”( Bakara, 2/26)

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

442. Sayı Ekim 2019