Sayı : 469   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

İslam Aleminden

Ahmet Varol

Nükleer Psikolojik Savaş

  • 09 Ekim 2017
  • 1766 Görüntülenme
  • 418. Sayı / 2017 Ekim
Yazıyı Dinle
0:00
0:00
Yazarın Diğer Yazıları
Ahmet Varol
Tüm Yazı ArşiviKuzey Kore uzun süreden beri nükleer başlıklı füzeler üzerinde çalışıyor ve denemeler yapıyordu. Bu konudaki çalışmaları ABD'yi rahatsız ediyordu. Bu yüzden ABD, Kuzey Kore'ye baskı yapılması için çeşitli girişimlerde bulundu. Fakat şimdi Kuzey Kore geliştirdiği silahlarla onu tehdit edebilecek noktaya ulaştığı mesajını vermeye çalışıyor. Bu durum ABD'yi tabii ki alelade füze denemelerinden daha fazla rahatsız edecek.

 

Özellikle İslam ülkelerini, Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması'nı imzalamaya zorlayan ABD'nin ve diğer nükleer kulüp üyesi ülkelerin ilginç bir tutumları da nükleer silah gücünü sürekli artırmaya çalışan İsrail'e hiçbir şekilde baskı yapmamalarıdır.

 

Son dönemde dünyayı en çok meşgul eden konulardan biri de Kuzey Kore'nin nükleer füze ve hidrojen bombası denemelerinden ve ABD'ye yönelttiği tehditlerden dolayı bu iki ülke arasında yaşanan gerginlik. Hatta bu gerginliğin üçüncü dünya savaşının fitilini çekeceği yorumunu yapanlar da oldu. Fakat gerçekte yaşanan olaylar psikolojik savaşın nükleer boyutunu oluşturmaktadır.

Resmî adı Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti olan Kuzey Kore, son dönemde bir ara ABD'ye ait Guam adasının açıklarına füze fırlatabileceği yönünde açıklamalarda bulundu. Hatta Guam açıklarına atılacak dört adet füzenin geçtiğimiz Ağustos ayı içinde hazır olacağı belirtildi. Fakat Kuzey Kore hükümeti daha sonra bu füzeleri atmaktan vazgeçti. Tehditlerinden ise vazgeçmedi.

Kuzey Kore, bir yandan ABD'ye yönelik tehditlerini sürdürürken yeni bir füze denemesi gerçekleştirdi. Ardından da bir hidrojen bombası denemesi yaptığı haberlerde dile getirildi. Hidrojen bombası ise nükleer füzelerden çok daha tehlikeli boyuttaydı.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

418. Sayı Ekim 2017