Sayı : 476   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Edebi (Ha) yat

Ayşe Doğramacı

Kur'an'dan Aile Örnekleri

  • 09 Ekim 2017
  • 2014 Görüntülenme
  • 418. Sayı / 2017 Ekim
Yazıyı Dinle
0:00
0:00
Yazarın Diğer Yazıları
Ayşe Doğramacı
Tüm Yazı ArşiviUnutulmaması gereken bir husus var ki, Allah evleri huzur ve dinlenme yeri kılmıştır. Ailesinde huzur bulamayan huzurun sahibine el açmalı, Ona yönelmeli ve Kur’an’daki aile örneklerini hayatına rehber edinmelidir.

 

“Ey iman edenler ,yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten kendinizi ve ailenizi koruyun.” (Tahrim, 66/6)

Kur'an, aileyi toplumun temeli olarak kabul etmiş ve bu konuyu en ince teferruatına kadar açıklamıştır.Örnek aile modelleri zikrederek kişilere içerisinde bulundukları durumlarla ilgili çözüm yolları gösterir.

Olumlu aile ye örnek için Âdem (as), Hz. İbrahim, Hz. Eyyüb, Hz. Zekeriyya ve Hz. Muhammed (sav)'in aile yapılarını zikreder.

"Gerçek şu ki, Allah, Adem'i, Nuh'u, İbrahim ailesini ve İmran ailesini alemler üzerine seçti; Onlar birbirlerinden (türeme tek) bir zürriyettir..." (Al-i İmran, 3/33-34) ayetleriyle, İmran ailesinin, Hz. Adem, Hz. Nuh ve İbrahim ailesi ile aynı soydan geldiklerini ve alemler üzerine seçilmiş kimseler olduklarını bildirmektedir.

Sabrın en güzel örneğini Eyyüb Peygamberle örnek vererek:

  • “(Biz ona): Ayağını yere vur! İşte sana yıkanılacak ve içilecek soğuk bir su, dedik. Ve ona, bütün ailesini ve beraberlerinde bir mislini daha tarafımızdan bir rahmet olarak bahşettik ki, akıl sahipleri için bir ibret olsun. (Bir de dedik ki): Eline bir demet al da onunla (eşine) vur; yemininde durmamazlık etme. Doğrusu biz onu sabırlı bulduk. O ne güzel kul! O hakikaten daima Allah’a yönelmektedir.” (Sad, 38/42-43-44)
Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

418. Sayı Ekim 2017