Sayı : 476   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Hedef Noktası

Ramazan Kayacık

Evlilik, Aile Eğitimine Evet - Evlendirme Programlarına Hayır

  • 09 Ekim 2017
  • 2208 Görüntülenme
  • 418. Sayı / 2017 Ekim
Yazıyı Dinle
0:00
0:00
Yazarın Diğer Yazıları
Ramazan Kayacık
Tüm Yazı ArşiviTelevizyon kanallarında yayınlanan evlilik programları, reyting uğruna insanların kişilik haklarını hiçe sayarak toplumu yanlış yönlendiriyorlar. Evet, evlenmek isteyen herkes için eş seçimi hayati önem taşır. İyi de eş seçimi böyle ulu-orta kurbanlık koyun ya da sergiden karpuz seçer gibi mi seçilir?

 

Bu toplumun evliliği ayağa düşürücü, insan şahsiyetini rencide edici evlendirme programlarına değil, adamakıllı evlilik okullarına, aile eğitimi derslerine ihtiyaç vardır. Evliliğin getireceği sorumlulukları, ailede mutluluğun nasıl sağlanabileceğini insanlara öğretecek, benimsetecek ruhen ve bedenen evliliğe hazırlayacak aile eğitimi okullarına ihtiyaç vardır.

 

Evlilik bir ülkeye, bir ırka, bir dine, bir medeniyete, bir kültüre, bir çağa ait özel bir kurum değildir. Hatta evlilik, sadece bu dünyaya özel bir uygulama da olmayıp, kökleri cennete, Hz. Âdem’e ve Hz. Havva’ya kadar dayanan bir gerçekliktir.

İnsanlığın özel dünyasını oluşturan ve bir toplumun kendine özgülüğünü yansıtma özelliğine sahip en temel kurum ailedir. Aile hayatı, mahrem ve gizemli yönüyle geleneğin ve toplumsal dokunun gelecek nesillere aktarılmasında milletlerin şahdamarı konumundadır.

Tutum, davranış ve tercihlerimize göre evlilikte hayal kırıklığına da uğrayabilirsiniz, huzur ve sükûna da kavuşabilirsiniz. Ama çoğunlukla hayallerle hayatın çok örtüşmediğini görürsünüz. Bildiğim bir şey var; hayatın renkleri sadece toz-pembe olmayıp, başka renklerin de var olduğudur. Onun için gerçekçi olmak, evlilikten aşırı beklentiye girmemek en doğru olandır.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

418. Sayı Ekim 2017