Sayı : 476   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Kur'an'dan Hayata

Prof. Dr. Ali Akpınar

Namazı İkame İle Emrolunduk

  • 09 Ekim 2017
  • 2323 Görüntülenme
  • 418. Sayı / 2017 Ekim



Doğru yolda kalmanın ve âlemlerin Rabbine teslim olmanın en açık göstergesi ise namazı ikame etmektir. Namazı ikame etmek, üzerimizdeki sayısız nimetlerin sahibi olan Yüce Allah’ı tanıyıp O’na ait olduğumuzu bedenimiz, benliğimiz ve ruhumuzla göstermektir. Namaz, Yüce Rabbin karşısında esas duruşun adıdır. Namaz kılmakla mümin, Rabbim her zaman ben Sana aidim, her konuda Sana teslimim ve emirlerine her zaman amadeyim demektedir.

 

Namazı ikame etmek, birey ve toplum olarak namazla ayağa kalkmak ve hep birlikte dinin en temel direği olan namazı ayağa kaldırmak demektir. Günlük olarak beş vakit kılınan namaz, kulun günün beş önemli vaktinde Yüce Yaratıcının huzuruna çıkarak, yenilenmesi, dolması ve hayata hazırlanması demektir. Beş vakit namaz, gönlün, beynin, bedenin doyum ve huzuru için beş öğün manevî gıdalanmaktır.

 

قُلْ أَنَدْعُو مِنْ دُونِ اللَّهِ مَا لَا يَنفَعُنَا وَلَا يَضُرُّنَا وَنُرَدُّ عَلَى أَعْقَابِنَا بَعْدَ إِذْ هَدَانَا اللَّهُ كَالَّذِي اسْتَهْوَتْهُ الشَّيَاطِينُ فِي الْأَرْضِ حَيْرَانَ لَهُ أَصْحَابٌ يَدْعُونَهُ إِلَى الْهُدَى ائْتِنَا قُلْ إِنَّ هُدَى اللَّهِ هُوَ الْهُدَى وَأُمِرْنَا لِنُسْلِمَ لِرَبِّ الْعَالَمِينَ

وَأَنْ أَقِيمُوا الصَّلَاةَ وَاتَّقُوهُ وَهُوَ الَّذِي إِلَيْهِ تُحْشَرُونَ

“De ki: Arkadaşları bize gel diye doğru yola çağırırken, şeytanların yeryüzünde şaşırttıkları bir kimse gibi geriye mi dönelim. Allah bizi doğru yola eriştirdikten sonra, bize faydası olmayan, zarar da veremeyen Allah'tan başka şeylere mi yalvaralım? De ki: Doğru yol ancak Allah'ın yoludur. Âlemlerin Rabbine teslim olarak namaz kılın, Allah'tan sakının diye emrolunduk. Kendisine toplanacağınız O'dur.” (Enam, 6/71-72)

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

418. Sayı Ekim 2017