Sayı : 462   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Sağlık

Mahmut Bilgiç

Çare Evde

  • 04 Mart 2020
  • 644 Görüntülenme
  • 447. Sayı / 2020 Mart
Yazıyı Dinle
0:00
0:00
Yazarın Diğer Yazıları
Mahmut Bilgiç
Tüm Yazı Arşivi



Nezle ve gribe yakalanma olasılığının tepe yaptığı bu günlerde yapılabilecek en faydalı perhiz öpüşme, tokalaşma vb. yakın temas perhizi; en iyi diyetse el yıkama diyetidir. Zira bulaşıcı enfeksiyonların yayılmasında en etkili faktörler bu ikili davranış kalıbıdır. Elleri sık sık yıkamanın uyku ve beslenme kadar faydası var. Bana sorarsanız mart ortasına kadar bu diyete girin.

 

Dengeli, çeşitli ve yeterli beslenen biriyseniz, düzenli egzersiz yapma alışkanlığınız varsa, uyku düzeniniz yerindeyse, stres yönetiminiz başarılıysa bağışıklık sisteminiz size ömür boyu hizmet edecektir.

 

Nezle ve gripte istirahat en gözde tedavi. Bol sıvı, protein, vitamin deposu taze sebze ve meyveler yine en etkili çözümler. Daha çok sarımsak, soğan, daha fazla bitkisel çay, C ve D vitamini takviyesi, çinko pastili, Afrika sardunyası kökü damlası ve siyah mürver ekstresine de eyvallah! Peki ya diğer sorunlar? Özellikle boğaz ağrıları? Buyurun birlikte bakalım:

1) TUZLU SU GARGARASI DENEYİN

Boğaz ağrıları ile mücadelede ilk işiniz tuzlu su gargaralarına başvurmak olmalı. Zira boğazınızdaki akıntı, yanma, ağrı gibi şikâyetlerden kurtulmanın muhtemelen en etkili ve en ucuz çözümü bu gargaralardır. Tuzlu su çözeltisi ağız ve boğazdaki ödemi azaltan, hatta mikropları temizleyebilen harika bir yardımcıdır. Hazırlaması gayet kolay: 1 bardak ılık su içine bir çay kaşığı tuzu ekleyip bir güzel karıştırın. Hazırladığınız çözeltinin ağız dolusu miktarı ile ortalama 30 saniye kadar etkili bir gargara uygulayın. Bu uygulamayı 2 saat aralıklarla günde 5-6 kez tekrarlayın.

2) LİMONLU ILIK SU İŞE YARIYOR

Boğaz ağrılarını azaltan ev yapımı çözümlerden biri de limonlu sudur. Limon bol miktarda C vitamini içerir ama tek faydası bununla sınırlı değil. Limon suyundan yaptığınız o şifalı gargaraya kabuğunu da eklerseniz harika bir antioksidan kokteyli hazırlamış olursunuz. Limonlu ılık suyla yapacağınız gargaralar boğazınıza ferahlık verecek, yutak bölgenizi nemlendirecek, ağrınızı minimuma indirecektir. Aklınızda olsun bu kokteyle bir parça bal ve 40-50 damla kadar propolis de ekleyebilirsiniz.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

447. Sayı Mart 2020