Sayı : 455   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Sağlık

Mahmut Bilgiç

Beynin İlacı : Uyku

  • 06 Şubat 2020
  • 381 Görüntülenme
  • 446. Sayı / 2020 ŞubatDaha iyi öğrenmek, bilgileri kalıcı şekilde kaydetmek, o kaydın arkasından gelecek dinlendirici bir uykuyla birebir bağlantılıdır. Hafızanızı tazelemek, beyninizdeki toksik atıkları temizlemek, belleğinizin kapasitesini artırmak istiyorsanız ginkgo biloba, omega 3, vitamin D ve zerdeçalla birlikte temiz bir uykuya odaklanın. Unutmayın: Uyku tek gecelik bir zaman aralığında bile “hafızanıza takla attırmada ” en mühim ayrıntıdır. Unutkanlık probleminden kurtulmak, en azından yaşlanmaya bağlı unutkanlığa “dur” demek için uyku şarttır.

 

Uykusuz gecelere son vermek için bitkisel ve doğal destekler işe yarayabilir. Benim favorilerim: Oğul otu ( melissa ), şerbetçi otu çiçeği, karabaş lavanta çiçeği, çarkıfelek çiçeği ( passiflora ), kedi otu kökü, papatya ve sarı kantaron çiçeğidir. Bu bitkilerden bulabildiklerinizi ikindi akşam arası dilerseniz karışık bir çay ya da özüt kapsül şeklinde kullanabilirsiniz. Yalnız ilk geceden bir beklentiye girmeyin. Uykunun en derin yerinde tuvalet ihtiyacının sizi ayaklandırmaması için belli bir vakitten sonra sıvı almamanızı tavsiye ederim.

 

Çoğumuz “ uyku gerçeği ”nin pekte farkında değiliz. Ayrıca uyku eksikliğinin hangi sağlık sorunlarına yol açacağını yeterince bilmiyoruz. Neticede uykuyu önemsemiyor, daha da kötüsü “uykudan çalmayı” iyi bir şey sanıyoruz. Oysa konu “sağlıklı bir hayat sürme ve iyi yaşlanma” olduğunda, uyku en az beslenme, fiziksel aktivite ve stres yönetimi kadar önemli bir saç ayağı. Kısacası uykumuza önem vermeli ona tutkuyla sarılmalıyız. Nedenine gelince:

HAFIZAYA TAKLA ATTIR

Daha iyi öğrenmek, bilgileri kalıcı şekilde kaydetmek, o kaydın arkasından gelecek dinlendirici bir uykuyla birebir bağlantılıdır. Hafızanızı tazelemek, beyninizdeki toksik atıkları temizlemek, belleğinizin kapasitesini artırmak istiyorsanız ginkgo biloba, omega 3, vitamin D ve zerdeçalla birlikte temiz bir uykuya odaklanın. Unutmayın: Uyku tek gecelik bir zaman aralığında bile “hafızanıza takla attırmada ” en mühim ayrıntıdır. Unutkanlık probleminden kurtulmak, en azından yaşlanmaya bağlı unutkanlığa “dur” demek için uyku şarttır.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

446. Sayı Şubat 2020