Sayı : 462   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Uzman Gözüyle

Mehmet Emin Karabacak

Torunları Kimin Eğitmesi Gerekir ?

  • 04 Mart 2020
  • 468 Görüntülenme
  • 447. Sayı / 2020 MartBüyükanne ve büyükbabayla büyüyen çocuklarda genelde disiplin problemi yaşanmaktadır. Bu tür çocukların disiplin eğitiminde tutarlılık ilkesi bozulmaktadır. Bu çocuklar, anne babalarının sözlerini fazla dinlemezler. Anne babalarının kararlarını fazla dikkate almadıkları gibi ceza geleceğini anladıkları zaman da ya büyükanne-büyükbabanın yanına kaçar ya da sizi onlara şikâyet etmekle tehdit ederler. Çocuklara verilecek eğitimin başında özgüvenlerini geliştirme adına onlara sorumluluk vermek gelir.

 

 

Anne babanın eğitim adına koyduğu kuralları çocuk, büyükanne veya büyükbabaya şikâyet ederek kaldırmaya çalışacaktır. Anne baba da büyükannenin ve büyükbabanın üzülmemesi ya da alınmaması için koyduğu kuralları kaldırmak zorunda kalacaktır. Bu tür çocuklara da diğer çocuklar gibi disiplin eğitiminde kararlı ve tutarlı olunması gerekir. Verilecek olan eğitimde tutarlı olunduğu kadar uygulamada da kararlı olunması gerekir. Anne babanın verdiği kararlar, büyükanne ya da büyükbaba tarafından kaldırılmamalıdır. Kaldırıldığı zaman çocuk bunu, daha sonraları kendi işine geldiği bir şekilde çok iyi kullanacaktır.

 

Büyükanneler ve büyükbabalar, torunları tarafından sürekli sevilmek ve onların ilgisini çekmek için aşırı kollayıcı bir tutum içine girerler.

Büyükanne ve büyükbabanın torunlarına karşı bu kadar hoşgörülü olmalarının psikodinamiğinde; zamanında kendi çocuklarına gösteremedikleri ilgi ve sevgiyi torunlarına göstermeye çalışması yatmaktadır.

Her istediği alınan ve yapılan bu çocuklar, okula geldikleri zaman büyük problemler yaşarlar. Yaşına ve seviyelerine uygun sorumlulukları yerine getiremedikleri gibi toleranslı bir ortamda şımarık büyüyen bu çocuklar, arkadaş ilişkilerinden tutun da paylaşmaya kadar büyük sıkıntılar yaşarlar.

Derslerde şımarıklık yapıp ders dinlemeyen, uyarıldığı zaman duygusallaşan bu çocuklar, evde ödevlerini yapmadıkları gibi çoğu zaman da ödevlerini anne babalarına yaptırmaya çalışmaktadırlar.

Okulda sürekli şikâyet edilen bir öğrenci ile yaptığım görüşmede, anne babasının yanından daha çok ikinci katta oturan büyükanne ve büyükbabasıyla birlikte kaldığını öğrendim.

Bu çocuk hakkında sınıf kurallarına uymamaktan tutun da arkadaş ilişkilerine kadar pek çok konuda şikâyet geliyordu. Kısacası; şımarık yetiştirilmiş, mızmız ve kural tanımayan bir çocuktu.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

447. Sayı Mart 2020