Sayı : 473   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Edebi (Ha) yat

Ayşe Doğramacı

Mehmed Akif'i Anlamak

  • 05 Ocak 2019
  • 1409 Görüntülenme
  • 433. Sayı / 2019 Ocak
Yazıyı Dinle
0:00
0:00
Yazarın Diğer Yazıları
Ayşe Doğramacı
Tüm Yazı Arşiviİstiklal harbini zafere götüren süreçte kürsülerdeki konuşmalarıyla, at sırtında yaptığı seyahatlerle, birçok zahmetle çıkardığı dergilerle insanlığı aydınlatmış, umut ışığı olmuştur. O sadece istiklal şairi değildir, mücadeleci, cimrilikten nefret eden, vatansever, yalansız güvenilir ve sözünde duran özellikleri ile örnek bir şahsiyettir.

 

Milli ve manevi değerleri yüreğinde hisseden, bilgisini heyecanını umudunu milletiyle paylaşan diriliş harekâtının başlamasına, mücadele ruhunun alevlenmesine öncülük eden şahsiyetlerden biridir Mehmet Akif.

İstiklal harbini zafere götüren süreçte kürsülerdeki konuşmalarıyla, at sırtında yaptığı seyahatlerle, birçokzahmetle çıkardığı dergilerle insanlığı aydınlatmış, umut ışığı olmuştur. O sadece istiklal şairi değildir, mücadeleci, cimrilikten nefret eden,vatansever, yalansız güvenilir ve sözünde duran özellikleri ile örnek bir şahsiyettir.Hasbilik,fedakârlıkdiğerkâmlık Akif in hayatında had safhada.Osmanlının yıkılışını görüyorsunuz ve gözünüzün önünde birer birer tüm parçalar koparken, Akif’in yüreğinden parçalar dökülüyordu adeta. Yürek yangınını kaleminden dökülen mısralarından anlarız ki yazdıkları ya ayetin yada hadisin açıklamasıdır.

Mehmet Akif yaşadığını yazan şair, ilham kaynağı yüksek hayaller değil, gerçekçi.“Ben şiirde hayâle dalmam, her şeyi olduğu gibi görür, göründüğü gibi tasvir ederim.” diyor. Manzum hikâyeleri onun bu söylediklerini doğrulamaktadır. Bir beytinde:

“Hayır, hayâl ile yoktur benim alışverişim,

İnan ki her ne demişsem görüp de söylemişim.”

Diyen Akif, görüp de duymaktan yanadır.

Mehmet Akif Ersoy, İstiklal mücadelesi veren bu milletin zaman içerisinde nasıl çözüldüğünü, benliğinden uzaklaşıp taklitçi batı hayranlığına dönüşen hayatları şu mısralarda anlatıyor.

“Ya Rab! Böyle mi olacaktı, benim cennet yurdum?

Baktım da etrafıma yalnızım, ağladım durdum.

Bir mana veremedim, şu Milâdî yıl başına!

Şaştım da kaldım, Müslümanların vah telaşına!

Çevirdim başımı, nereye ettimse bir nazar.

Gördüm ki, noel için hazır, yer-yer çarşı-pazar.

Maziyi düşündüm de, hayran oldum istiklâle

Ecdadıma söz verdim, varmak için istikbâle,”

Mehmet Akif nükteleriylede insanlara örnek teşkil etmiştir.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

433. Sayı Ocak 2019