Sayı : 473   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Hedef Noktası

Ramazan Kayacık

Terazi Var Tartı Var Her Şeyin Bir Vakti Var

  • 05 Ocak 2019
  • 1901 Görüntülenme
  • 433. Sayı / 2019 OcakZaman, paha biçilmez bir sermayedir. Geçip giden bir saniye dünyanın bütün hazineleri uğruna harcansa da satın alınamaz, geri getirilemez. Tarih boyunca zamanla uyum içinde hayatını sürdürenler, zamanı iyi kullanmayı başaranlar medeniyetler kurmuşlar, arkalarında unutulmaz eserler bırakmışlardır. Zamanı güzel değerlendirmek tüm başarıların anahtarıdır. Başarıyla zamanı verimli kullanmak doğru orantılıdır.

 

 

Boş zaman kavramı modern zamanların bir icadıdır ve aslında “boş zaman” diye bir şey yoktur; boşa geçirilen zaman vardır. Herkes için yeterli zaman hep vardır, yeter ki doğru kullanılsın. Yerdekiler ve göktekiler dünya ve içindekiler insan için yaratıldığı gibi zamanı da Allah insan için yarattı. İnsanın hayatı çok kıymetli olduğu için zaman kıymetlidir. Hayatı ve ölümü Allah bir sınav gereği yarattı.

 

Zaman; bir işin, bir oluşun içinde geçtiği, geçmekte olduğu veya geçeceği süre, olayların geçmişten geleceğe doğru hareket ettiği, insanın kontrolü dışında ve kesintisiz olarak devam ettiği süreçtir. Zaman, kimseyi beklemeden, akıp giden, Yüce Allah’ın bütün insanlara eşit şekilde sunduğu armağanı, nimetidir.

Zaman, hayatın ana maddesidir. Ömür, doğumla ölüm arasında geçen zaman dilimidir. Yüce Allah bizi ve zamanı yaratarak kulluğumuzu sınamayı dilemiştir.

Zaman, paha biçilmez bir sermayedir. Geçip giden bir saniye dünyanın bütün hazineleri uğruna harcansa da satın alınamaz, geri getirilemez. Tarih boyunca zamanla uyum içinde hayatını sürdürenler, zamanı iyi kullanmayı başaranlar medeniyetler kurmuşlar, arkalarında unutulmaz eserler bırakmışlardır. Zamanı güzel değerlendirmek tüm başarıların anahtarıdır. Başarıyla zamanı verimli kullanmak doğru orantılıdır.

“Zamanı yetirememe” problemi tam olarak ne zaman başladı bilinmez ama çağımızın en büyük sorunlarından birisidir. Zamanın yetersizliği/bereketsizliği ortak şikâyet konusudur. Sevmediğimiz bir işi yaparken geçen zamanla, keyif alarak yaptığımız bir iş sırasındaki zaman algımızın ne denli farklı olduğunu hissetmeyenimiz yoktur.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

433. Sayı Ocak 2019