Sayı : 473   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Misafir Kalem

Ali Erkan Kavaklı

Bütün Çağların En Etkili Eğitimcisi

  • 05 Ocak 2019
  • 1239 Görüntülenme
  • 433. Sayı / 2019 Ocak
Yazıyı Dinle
0:00
0:00
Yazarın Diğer Yazıları
Ali Erkan Kavaklı
Tüm Yazı ArşiviLiteratüründe okul, kitap, eğitim olmayan bir toplumu eğitti. Kaba, ilkel, vahşi ve en kötü adetlere sahip bir milleti 23 senede dünyanın en kibar, en nazik, en medeni, en adaletli milletine dönüştürdü; onları dünyanın başına sultan yaptı. Cahil bir toplumdan âlimler, hükümdarlar, sanatkârlar, kahramanlar çıkardı. Öylesine etkili hakikatleri anlattı ki onu öldürmeye gelen, onda dirildi.

 

 

Bütün devirlerin en başarılı ve en etkili eğitimcisi Hz. Muhammed (sav) dir.

Allah, ona kitap indirdi ve toplumuna öğretmen tayin buyurdu.

En Sevilen Öğretmen (sav) Suffe Okulu adı verilen bir okul açtı. Okumaya, öğrenmeye, ilme ve öğrenilenlerin hayata geçirilmesine önem verdi. Sadece çocukların değil, büyüklerin de öğretmeni idi. Sadece küçüklere değil, büyüklere de İslam’ın güzelliklerini, Hak ve hakikati anlattı. İslami değerleri bütün insanlara ders verdi.

Suffa Okulu yatılı idi. Dersler camide yapılıyordu. Okuldaki öğrenci sayısı 70 ile 400 arasında değişti. Yüzlerce öğrenci yetiştirdi. Peygamberimiz (sav) kendisine getirilen hediye, zekât ve sadakaları onlara aktardı.

Okulunu kurucu müdürü ve tek öğretmeni idi. Daha sonra yetiştirdiği öğrencilerden öğretmenler atadı.

“UbadeİbnSamit, öğrencilere Kur’an ve yazı yazmayı öğretti.

Abdullah İbn Said İbnilAs, güzel yazı dersi verdi.

Muallim Mirdas, çocuklara öğretmenlik yaptı.

CübeyrİbnHayatissekafi, kitapokumayıöğretti.”(PeygamberimizinTebliğMetotları, 2/240)

Okuma yazmabilmeyen, okulu, gazetesi, kitabı, televizyonu olmayan, öğrenme kültürü bulunmayan bir topluma öğretmenlik yaptı.

Çok zor şartlarda çalıştı.Literatüründe okul, kitap, eğitim olmayan bir toplumu eğitti. Kaba, ilkel, vahşi ve en kötü adetlere sahip bir milleti 23 senede dünyanın en kibar, en nazik, en medeni, en adaletli milletine dönüştürdü; onları dünyanın başına sultan yaptı. Cahil bir toplumdan âlimler, hükümdarlar, sanatkârlar, kahramanlar çıkardı.Öylesine etkili hakikatleri anlattı ki onu öldürmeye gelen, onda dirildi. Onu öldürmek için kılıç kuşanan ve yola koyulan Hz.Ömer (ra), onun getirdiği Kur’an hakikatlerini ders aldıktan sonra birden bire değişti. Kanlı kinli Ömer gitti, yerine kalbi Allah aşkı, peygamber aşkı, hakikat aşkı ile dolu, merhamet abidesi bir Ömer geldi. Bu değişim sayesinde Ömer(ra), dünyanın en adaletli halifesi ve hükümdarı oldu.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

433. Sayı Ocak 2019