Sayı : 449   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Sağlık

Mahmut Bilgiç

Ağız İçi Ülserler

  • 06 Aralık 2018
  • 588 Görüntülenme
  • 432. Sayı / 2018 Aralık
Yazıyı Dinle
0:00
0:00
Yazarın Diğer Yazıları
Mahmut Bilgiç
Tüm Yazı ArşiviDoktorların ağız içi ülserlerinde önerebilecekleri çok fazla şey yoktur. En sık kullandıkları tedavi yöntemleri; verdikleri ağrı kesici, iltihap azaltıcı, antibiyotikler ve kortikosteroidlere dayanan ilaç tedavisidir. Fakat bu ilaçların hiçbirisi çok fazla etkili değildir. Bu nedenle doktorlar bile ağrıyı dindirmek için buz kompresi ve ılık tuzlu suyla günde birkaç kez ağzı çalkalamak gibi geleneksel yöntemlerden yanadırlar.

 

Mürrisafi, Kızıldeniz civarında yetişen bir ağacın reçinesidir. Mürrisafi yalnızca ağız içi ülserlerinde kullanılan folklorik bir ilaçtan çok daha fazlasıdır. Alman E komisyonu mürrisafi tozunun hafif ağız ve boğaz iltihaplarında kullanılabileceğini onaylamıştır.

 

Ağız içi ülserleri dudakların iç kısmında ya da ağzın içinde oluşan ağrılı, krater görünümlü çukurlar oluşturan ülserlerdir. Aynı zamanda aftöz ülserler olarakta bilinen ağız içi ülserleri, genellikle bir ya da iki haftada kendiliğinden iyileşirler fakat sık sık daha da artarak nüksederler. Tahminler değişik olmakla birlikte dünya nüfusunun % 20 ila 50 si ağız içi ülserinden yakınmaktadır.

Doktorların ağız içi ülserlerinde önerebilecekleri çok fazla şey yoktur. En sık kullandıkları tedavi yöntemleri; verdikleri ağrı kesici, iltihap azaltıcı, antibiyotikler ve kortikosteroidlere dayanan ilaç tedavisidir. Fakat bu ilaçların hiçbirisi çok fazla etkili değildir. Bu nedenle doktorlar bile ağrıyı dindirmek için buz kompresi ve ılık tuzlu suyla günde birkaç kez ağzı çalkalamak gibi geleneksel yöntemlerden yanadırlar.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

432. Sayı Aralık 2018