Sayı : 444   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Sağlık

Mahmut Bilgiç

Çalışkan Mineral

  • 06 Kasım 2018
  • 436 Görüntülenme
  • 431. Sayı / 2018 Kasım
Yazıyı Dinle
0:00
0:00
Yazarın Diğer Yazıları
Mahmut Bilgiç
Tüm Yazı ArşiviMagnezyum eksikliği toplum içerisinde çok sık görülen bir problemdir. Yaklaşık her on kişiden yedisi farkında olmadan bu eksikliği yaşar. Yeteri kadar magnezyum almayan kişilerde rastlanan belirtiler; kramplar, kasılmalar, kronik yorgunluk, anksiyete, boyun, sırt, bacak ağrıları, iştah kaybı, migren, ishal, ağrılı regl, kalp ritminde dengesizlik, kaslarda zayıflık, zihinsel ve bilişsel becerilerde zayıflıktır.

 

Migren problemi yaşayan kişiler belirli aralıklarla yaşadıklar migren atakları sebebiyle ağrılı dönemlerden geçerler. Bu atakların tamamen kaybolması zor olmakla birlikte magnezyum desteği alanlarda ağrılarda ve atakların görülme sıklığında azalma görülmüştür.

 

 

Vücudun genel sağlığı için gerekli olan yaşamsal minerallerden biri de magnezyumdur.

Enzimler aracılığıyla gerçekleştirilen pek çok biyokimyasal reaksiyonda yardımcı molekül görevi üstlenen magnezyum, vücutta en çok kemiklerde bulunur.

Enerji üretimi, protein oluşumu, kas hareketlerinin sağlanması, sinir sistemindeki akışın düzenlenmesi gibi reaksiyonlarda görev alan magnezyumu günlük besin alımına dahil etmek büyük önem taşır.

Magnezyum eksikliği toplum içerisinde çok sık görülen bir problemdir. Yaklaşık her on kişiden yedisi farkında olmadan bu eksikliği yaşar. Yeteri kadar magnezyum almayan kişilerde rastlanan belirtiler; kramplar, kasılmalar, kronik yorgunluk, anksiyete, boyun, sırt, bacak ağrıları, iştah kaybı, migren, ishal, ağrılı regl, kalp ritminde dengesizlik, kaslarda zayıflık, zihinsel ve bilişsel becerilerde zayıflıktır.

MAGNEZYUMUN BAŞLICA YARARLARI:

-VÜCUTTAKİ YÜZLERCE BİYOKİMYASAL REAKSİYONDA GÖREV ALIR.

Vücuttaki tepkimelerin çoğunun gerçekleşmesi için enzimlere ihtiyaç duyulur. Enzimler ise ancak vitamin ve minerallerle verimli çalışabilir. Magnezyum, vücutta yüzlerce tepkimede yardımcı molekül olarak görev yapar. Özellikle enerji üretimi, kas aktivitesi, protein sentezi gibi yaşamsal tepkimelerin gerçekleşmesi için vücutta yeteri miktarda magnezyum olmalıdır.

-KEMİK SAĞLIĞI İÇİN GEREKLİDİR.

Magnezyum miktarı doğrudan kemik yoğunluğunu etkiler. Halk arasında kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz hastalığının başta gelen nedenlerinden biride magnezyum eksikliğidir. Gelişim ve onu takip eden yetişkinlik çağlarından itibaren vücuda magnezyum alımına önem vermek ileri yaşlarda gelişebilecek kemik kaybını büyük oranda önler.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

431. Sayı Kasım 2018