Sayı : 473   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Başyazı

Abdullah Büyük

Mutlak Örneğimiz Hazret-i Muhammet'tir (s.a.v)

  • 06 Aralık 2018
  • 1388 Görüntülenme
  • 432. Sayı / 2018 Aralık
Yazıyı Dinle
0:00
0:00
Yazarın Diğer Yazıları
Abdullah Büyük
Tüm Yazı ArşiviPeygamberimiz aile hayatında hanımlarına elini kaldırmamıştır. Yani dövmemiştir. Nasıl dövsün ki, bir hadislerinde: “Dünyanızdan bana üç şey sevdirildi, güzel koku, saliha kadın ve namaz.” Bu hadisin yorumunu öğrenmek isterseniz o da şudur: Güzel kokular hep çiçeklerden oluşur. Saliha kadın, örnek bir kimliğe sahiptir. Namaz ise bir Müslüman için teneffüs ettiği hava gibidir. O zaman yorumu rahatlıkla anlayabiliriz:Ey Müslüman erkek ümmetim. Hanımlar çiçek kadar narin, namaz kadar kutsaldır.”

 

Müslümanlar olarak bilelim ki; insanın arzu ettiği eş, cennettedir. Bu dünyada eşler, birbirleriyle imtihan halindedir. İmtihan yerinde, problemsiz aile olmaz. Ancak birbirine katlanan ve sabırlı olan aileler mutludurlar. Şu gerçeği kabul edelim ki, ilmileşen aileler, dinileşir. İlimle irtibatı olan ailelerin, dini hayatları güzel geçer.

 

 

Peygamberimizin iki temel özelliği vardır. Bunlar, Allah’ın kulu ve Allah’ın Resulü olmasıdır. Diğer özelliklerini saymaya kalksak, bitiremeyiz. Ancak dört özeliği içinden, aile hayatını sizlere takdim etmeye çalışacağız. Merakınızı gidermek için dört özelliğini hatırlatalım:

  1. Devlet başkanlığı,
  2. Askeri komutanlığı,
  3. Ticari hayatı,
  4. Ve Aile hayatı.

Dört özelliği içinden aile hayatını özet olarak sizlere sunmak, nerede ise farzdır diyesimiz geliyor. Niçin? Çünkü ülkemizde aile hayatımız her geçen gün değil, her geçen saat uçurumlara gidiyor.

Eğer bu ayki mesajımızın ülkemiz için en önemli konulardan biri olduğunu idrak etmezsek, Müslümanlar olarak yüzümüz gülmez ve her saat sıkıntı verecek olaylarla karşılaşırız.

İsterseniz bunu sizlere ispatlayabilirim. Yunus Suresi’nin 87. ayetini okur ve üzerinde düşünürsek, mesajımızın önemini, ciddiyetini o zaman anlarız. Bir ülke düşünelim ki her türlü kötülük, baskı ve zulüm var. Hayatın çekilemez olduğu bu ortamdan nasıl kurtulabiliriz? Sorusunun cevabının evlerimiz olduğunu kabul ederiz ki, ilgili ayet bunun üzerinde durmaktadır.

Ülkemizde akıl almaz hadiseler yaşanmıyor mu? Müslümanlığımızı terazide tartsak, ibresini görsek, diyeceğimiz söz aynıdır: Ülkemizin istenmeyen ahlaki sıkıntılardan kurtulmasının yolu aileden geçiyor.

Özet olarak, Peygamberimizin aile hayatını ciddi olarak ele alır ve vereceğimiz örnekleri ailecek ele alırsanız, eviniz cennet bahçesine dönüşür. Bunlar hayal değil, bir gerçektir. Yeter ki evlerimizdeki olması gereken şu özellikleri bizzat Peygamberimizin hayatından öğrenelim ve uygulayalım:

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

432. Sayı Aralık 2018