Sayı : 453   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Başyazı

Abdullah Büyük

Bedir'den Çanakkale'ye, Çanakkale' den Afrin' e

  • 06 Mart 2018
  • 1493 Görüntülenme
  • 423. Sayı / 2018 MartEvlerinde, iş yerlerinde, okullarında, camilerde ve her yerde şehit olmayı içinden geçiren kardeşlerimize de bir müjdemiz vardır. O da Hz. Ömer’in şu sözüdür: “Şehit, kendisini Allah’a adayan kimsedir.” (Muvatta, 2/342) Rabbimiz, cümlemizi bu temiz niyetlerimizle ödüllendirsin.

 

Yaşadığımız ve yaşayacağımız günler ve aylar, bir takım yeni olaylara gebe olabilir. Bedenen, manen ve fikren uyanık olmalıyız. Bilelim ki Hak-Batıl mücadelesi her geçen gün yerini alıyor. Basit konulara sığınarak kenara çekilmek bir çözüm değildir. Her karış toprağında şehit kanının var olduğuna inandığımız ülkemiz, sıradan bir ülke değildir; bunu iyi bilelim. Lisanî dualarımızın kaliteli olması, şuurlu ve bilinçli hareket edilmesi, sorumluluk duygumuzu kuvvetlendirecektir.

 

Müslüman hanımların sorumluluklarını yabana atamayız. Namazın içinde iken imamın bir hatasına karşı duyarlı olan Müslüman Hanım; hayatın her alanında iyilikleri emretmek, kötülüklerden nehyetmek hakkına sahiptir. Asrı saadette bunun birçok yaşanmış örnekleri mevcuttur.

 

Hak ile batılın savaşı, Habil ile Kabil’le başlar ve kıyamete kadar devam eder. İslam âlemi içinde ülkemizin ayrı bir yeri vardır. Özellikle devrimler döneminde Müslümanlara yapılan baskı, zulüm ve ölümleri unutmak mümkün değildir. Buna rağmen, İslam dünyası içinde ve son bir asırda en çok şehit ülkemizde verilmiştir. Yine İslam âleminde Mehmetçik ismiyle anılan ve (Küçük Muhammed) ismiyle madalya alan tek ülke, Türkiye’dir.

Bu şeref madalyasının takılmasına vesile olan Muhterem Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere ordumuza, babalara, annelere, vakıf, dernek ve STK larımıza, müspet yönde fikir mücadelesi veren medyamıza, Diyanet camiamıza, ortak değerlerimiz olan Salih kullara, zenginlerimize, ilim ehline takdirlerimizi, saygılarımızı ve sevgilerimizi sunuyoruz. Tertemiz bir niyetle ve coşkuyla cephelerde savaşarak şehadet şerbetini içen mücahitlerimize, özellikle anne-babalara ve tüm ülke Müslüman kardeşlerimize canı gönülden tebriklerimizin kabul edilmesini umuyoruz.

Evlerinde, iş yerlerinde, okullarında, camilerde ve her yerde şehit olmayı içinden geçiren kardeşlerimize de bir müjdemiz vardır. O da Hz. Ömer’in şu sözüdür: “Şehit, kendisini Allah’a adayan kimsedir.” (Muvatta, 2/342). Rabbimiz, cümlemizi bu temiz niyetlerimizle ödüllendirsin. Âmin.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

423. Sayı Mart 2018