Sayı : 462   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Sosyal Doku

Nureddin Yıldız

Fitneyi Unutma

  • 06 Mart 2018
  • 1695 Görüntülenme
  • 423. Sayı / 2018 Mart
Yazıyı Dinle
0:00
0:00
Yazarın Diğer Yazıları
Nureddin Yıldız
Tüm Yazı ArşiviSen, “Ben Rabb’im için varım.” dedikçe, “Kula kul olmam, kulları yaratana kul olurum.” dedikçe sınanacaksın. “Faniyi istemem, ebedî cennetler isterim; arkadaş istemem, Enesler, Üsameler isterim.” dedikçe sınanacaksın.

 

Kur’an sana emanet edilsin, sen de çağının Zeyd’i ol diye çırpınıyorsun ya, o zaman yaşına başına bakmadan umudunla çıkacaksın yollara. Kâğıt peşinde koşmayacaksın. Fırtınalarla karşılaşsan da tek kalsan da yolundan dönmeyeceksin.

 

Allah’ın cennetine koşan genç, Arş’ın gölgesini özleyen delikanlı, Enes bin Malik’e ordular yöneten taze genç Usame’ye özenen mü’min delikanlı,

Ömrünün baharını Rabb’ine kulluk lezzeti ile geçirip gönüllerde taht kurmak isteyen, örnek olmak isteyen, dillerde destanlaşıp ebedîleşmek, zamanları aşıp mekânlarla daralmadan büyümek için umutlanan genç adam,

Uykusundan, emsallerinin yaşadığı zevklerden, günlük menfaatlerden feragat edebilen, Allah’ın kapısından başka kapıya muhtaç olmamak için çırpınan, kula kulluktan kulları yaratana kulluğa yücelmek için uğraşan genç!

Sevgili Genç, Gözler Önündeki Umut,

Sen büyüğe talip oldukça Enesleri, Üsamelere imrendikçe sana büyük büyük kapılar açılsın diye bekledikçe senin meşakkatin de artacak bilesin. Senin yüreğin alevlendikçe, planların/çabaların çoğaldıkça seni izleyen melekler de artacak. Seni bin melek izlerken adım adım, milyonlarca melek kuşatacak seni. İnsanların gözü senin üzerinde iken sıradan bir genç olduğunda gökler seni izleyecek, yıldızlar yağacak senin başından aşağı; adımların, soluğun, bakışların kollanacak.

Sevgili Genç, Gözler Önündeki Umut,

Sen, “Ben Rabb’im için varım.” dedikçe, “Kula kul olmam, kulları yaratana kul olurum.” dedikçe sınanacaksın. “Faniyi istemem, ebedî cennetler isterim; arkadaş istemem, Enesler, Üsameler isterim.” dedikçe sınanacaksın. Güzel sözler mi diziyorsun? En güzele, cennete mi koşuyorsun? Bunları görmek ister Allah. Allah görür, gördüğünü meleklerine ve mü’min kullarına da gösterir. Sonra da sen, göklerdeki yıldızlar gibi parlayan bir ufuktan cennetlere süzülürsün. Şahidin Allah olur, melekler olur, mü’minler olur.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

423. Sayı Mart 2018