Sayı : 438   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

İktibas

Yusuf Kaplan

Üç Abdülhamid : Mü'min, Mürid, Sultan

  • 06 Mart 2018
  • 562 Görüntülenme
  • 423. Sayı / 2018 Mart
Yazıyı Dinle
0:00
0:00
Yazarın Diğer Yazıları
Yusuf Kaplan
Tüm Yazı ArşiviSultan Abdülhamid’in mücadelesi öylesine güçlüydü ve öylesine etkiliydi ki, bugün bile dünyanın en ücra köşelerinde şükranla ve minnetle anılıyor... Hem kurtların oyunlarını başlarına yıkmış hem de ittihad-ı İslâm fikri etrafında bütün mazlum müslümanları toparlamayı başarmıştı!

 

Dünyanın neresine giderseniz gidin, insanlar Sultan Abdülhamid’e de, onun izinden giden, onun verdiği mücadeleyi veren rahmetli Erbakan’a ve Erdoğan’a da dualar ediyorlar, bu üç şahsiyeti takdirle anıyorlar...

 

Sultan II Abdülhamid Han’ın vefatının yüzüncü sene-i devriyesini idrak ediyoruz...

Devlet-i Âliye’nin düvel-i muazzama tarafından dört bir taraftan kuşatıldığı, çökertilmeye çalışıldığı o ölüm-kalım mücadelesi ânında, o dondurucu kış mevsiminde, en zor zamanlarda devleti ayakta tutan, ayağa kaldırma iradesi ortaya koyan, her alanda büyük düşünürler ve sanatçılar yetişmesine imkân tanıyan; bugün bile seviyesine ulaşamadığımız büyük bir entelektüel devrim yapan, bütün İslâm âlemini ittihad-ı İslâm fikri etrafında toplayan büyük bir dehaydı Sultan Abdülhamid Han.

Rahmetle, şükranla ve minnetle anıyoruz.

Abdülhamid Han’ın boğuştuğu sorunlarla bizim son dönemde boğuştuğumuz sorunlar, nasıl da örtüşüyor öyle!

Öyleyse, Sultan Abdülhamid’i, dönemini, mücadelesini bütün yönleriyle çok iyi tanımak zorundayız.

İşte tam da bu nedenle üstad Necip Fazıl; o güçlü sezgisi, derin basîreti ve zekâsı ile “Sultan Abdülhamid’i anlamak, her şeyi anlamak olacaktır,” demişti.

Gerçekten de Sultan Abdülhamid; hem yüzyıl öncesini, hem de bugünü anlamak ve yarınlara daha muhkem bir şekilde hazırlanabilmek için, pek çok açıdan deşifre edilmesi gereken büyük bir şifre!

Sultan Abdülhamid sadece geçmişe değil geleceğe de ışık tutan bir şahsiyet zira!

Neredeyse tam bir asır hep aşağılandı Abdülhamid Han bu ülkede!

Bir insana, bir sultana yüklenebilecek ne kadar olumsuz sıfat varsa hepsi yüklendi!

Abdülhamid’e yüklenen bütün olumsuz sıfatlar bu toprakların dâhilî ve hâricî düşmanları tarafından icat edilmiş, uydurulmuştu: Bir asır, bu ülkenin çocukları Abdülhamid’den nefret ederek yetiştirildi!

İyi de, Abdülhamid ne yapmıştı da bu kadar nefrete ve hakarete maruz kalmıştı?

Abdülhamid, emperyalistlere Osmanlı’yı peşkeş çekmemiş, emperyalistlerin ve yerli işbirlikçilerinin bütün oyunlarını bozmuştu!

Kurtlarla dans etmişti büyük Sultan!

Hem kurtların oyunlarını başlarına yıkmış hem de ittihad-ı İslâm fikri etrafında bütün mazlum müslümanları toparlamayı başarmıştı!

Sultan Abdülhamid’in mücadelesi öylesine güçlüydü ve öylesine etkiliydi ki, bugün bile dünyanın en ücra köşelerinde şükranla ve minnetle anılıyor...

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

423. Sayı Mart 2018