Sayı : 438   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Sağlık

Mahmut Bilgiç

İnatçı Bir Enfeksiyon : İye

  • 06 Mart 2018
  • 616 Görüntülenme
  • 423. Sayı / 2018 Mart
Yazıyı Dinle
0:00
0:00
Yazarın Diğer Yazıları
Mahmut Bilgiç
Tüm Yazı Arşiviİdrar yolu iltihaplarının yaklaşık yüzde seksenine E. Coli ismindeki patojen mikroorganizma neden olur. Bununla birlikte prostat bezinin aşırı büyümesiyle böbrek kum ve taşları da nedenler arasındadır.

 

Enfeksiyonlu sistit (İYE) tedavisinde doğal yaklaşımın birincil hedefi bireyin üriner sistem enfeksiyonlarına karşı iç savunma mekanizmalarını güçlendirmektir. Bunun için yapılması gerekenler günde en az 2 litre su içerek idrar akışını artırmak, organizmaların çoğalmasını engelleyecek bir PH ( asitlik derecesi ) oluşturmak ve bakterilerin idrar yoluna tutunmasını önlemektir.

 

Sistit ve boşaltım sistemi enfeksiyonları olarakta bilinen idrar yolu enfeksiyonları (İYE), idrar yaparken ağrıyan ve idrar torbasının tam olarak boşalmamış hissine neden olan bakteriyel bir enfeksiyondur. Enfeksiyon çoğu zaman ateş ve sırt ağrısı da yapar. Bu durumda idrarda ağır bir koku, bulanıklık ve kanda görülebilir.

İdrar yolu iltihaplarının yaklaşık yüzde seksenine E. Coli ismindeki patojen mikroorganizma neden olur. Bununla birlikte prostat bezinin aşırı büyümesiyle böbrek kum ve taşları da nedenler arasındadır.

Kadınların idrar yolları erkeklere nispeten daha kısa olduğu için enfeksiyon özellikle kadınlar arasında yaygındır. Öyle ki yaklaşık her beş kadından biri sürekli tekrarlayan kronik idrar yolu iltihabından muzdariptir. Bedenin idrar yolu enfeksiyonuna karşı en önemli savunma mekanizmalarından biri, idrar yolunun dışta kalan kısmını kaplayan koruyucu tabakadır. Antibiyotik kullanıldığında bu koruyucu tabaka genellikle aşınır. Daha da beteri bakteriler antibiyotiklere dirençli suşlar geliştirmiş gibidir.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

423. Sayı Mart 2018