Sayı : 462   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Uzman Gözüyle

Mehmet Emin Karabacak

Ergenlerin Duygusal Gelişimi

  • 07 Eylül 2020
  • 304 Görüntülenme
  • 453. Sayı / 2020 EylülErgenlik döneminin sağlıklı atlatılabilmesi; çocuklara gösterilecek anlayış ve sabırla birlikte onlarla kurulacak olumlu iletişime bağlıdır. Çocuklar bu dönemi ne kadar sağlıklı geçirirlerse, yetişkinlik çağını da o kadar sağlıklı ve problemsiz geçireceklerdir. Yani kendileriyle ve içinde yaşadıkları toplumla barışık olacaklardır.

 

Ergenlik dönemindeki çocuklar, anne babaları veya yakınlarının yanlarında olmasını çok isterler. Sıkıntılarını ve duygu yoğunluklarını paylaşabileceği, tecrübelerinden yararlanabileceği birilerinin yanlarında olması ergeni mutlu edecektir. Anne babalar bu dönemde, çocuklarına duygusal yakınlık gösterip onların duygularını ifade edebilecekleri ortamlar hazırlamalıdırlar.

 

 

Milattan Önce iki bin yıllarında (M.Ö.2000) Mısır Piramitleri’nde bir anne ile bir kızın ergenlik döneminde yaşadıkları problemlerin yazılı olduğunu araştırmalardan öğrenmekteyiz. Buradan da anlaşılacağı üzere ergenlik döneminde yaşanan sıkıntılar sadece çağımıza özgü değildir.

Ergenlik dönemi, çocukluktan yetişkinliğe atılan bir adımdır. Bu dönemde çocuklar; kendi ayaklarının üzerinde durabileceğini, kendi kararlarını verebileceğini, kendisine çocukmuş gibi muamele edilmesinden hoşlanmadığını, kendilerinin de bir söz hakkı olduğunu ve en önemlisi ailesine kendisinin de bir yetişkin olduğunu anlatmaya çalıştığı bir dönemdir.

Daha düne kadar çocuk olup uslu uslu oturan, hiçbir şeye karışmayan bu çocukların istek ve talepleri ailelerini şaşırtır. Ailelerin gözünde bunlar hala çocuk oldukları için istekleri tepkiyle karşılanır. Bu da iki taraf için çatışma demektir. Çatışmalar olumlu bir şekilde çözülmezse iki taraf için de kriz başlamış demektir. Ergenliğin temelinde yatan öz de budur.

Ergenlik döneminin sağlıklı atlatılabilmesi; çocuklara gösterilecek anlayış ve sabırla birlikte onlarla kurulacak olumlu iletişime bağlıdır. Çocuklar bu dönemi ne kadar sağlıklı geçirirlerse, yetişkinlik çağını da o kadar sağlıklı ve problemsiz geçireceklerdir. Yani kendileriyle ve içinde yaşadıkları toplumla barışık olacaklardır.

Ergenlerin Duygusal Gelişimi için Yapılması Gerekenler:

Çocuklar bu dönemde psikolojik olarak kendilerini kızgın, üzüntülü, ihmal edilmiş, sevilmeyen ve kendine değer verilmeyen bir kimse olarak hissederler. Aslında bunu sadece kendilerinin yaşadıklarını, hiç kimsenin kendilerini anlamadığını düşünürler.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

453. Sayı Eylül 2020