Sayı : 476   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Kur'an'ın Yeminleri : Andolsun ki..

Prof. Dr. Ali Akpınar

Asra Yemin Olsun ! İnsan Hüsrandadır !

  • 07 Eylül 2020
  • 1472 Görüntülenme
  • 453. Sayı / 2020 EylülGüneşin yakıcı sıcağı altında buz gibi hızla eriyip giden zaman bütün dilimleriyle önemli, değerli, insan için birer fırsat mecmuasıdır. Gecesi, gündüzü, sabahı, kuşluğu, öğlesi, ikindisi, akşamı, yatsısı, gecesiyle zaman; insana emanettir ve insan için büyük nimettir. Zamanı değerlendirmek ve anlamlandırmak insanın elindedir. İman, ihlâs, salih amel ve hayırlarla geçen zaman mübarektir, berekettir. Küfür, inkâr, şirk ve günahla geçen zaman da bereketsizliktir ve insanın üzerinde vebaldir.

 

 

Ömrünün bu son demlerinde insanlığı aldatan, asıl yaratılış gayesinden saptıran, onu oyalayan pek çok şey vardır. Dünyevileşme, putlaştırılan teknoloji, insanın kendi kendine yetme tutkusu, lüks ve israf bu aldatıcıların başında gelir. İnsanlığa düşen, kıyametin yaklaştığının ve her an kopabileceğinin şuurunda ahiret hazırlığını ihmal etmemesidir.

 

 

 

وَالْعَصْرِ إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِي خُسْرٍ

إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ

“Asra yemin olsun ki! İnsan hiç şüphesiz hüsran içindedir. Ancak inanıp yararlı iş işleyenler, birbirlerine gerçeği tavsiye edenler ve sabırlı olmayı tavsiye edenler bunun dışındadır.”(Asr, 103/1-3)

Yüce Rabbimiz, asra yemin ederek bu kutlu sureye başlamıştır. Bununla insanlığın dikkatini çok önemli bir nimete çekmiştir. Asr, ortalama bir insan ömrü, Saadet Çağı, İkindi vakti, vaktin namazı yahut da insanlığın bir günlük ömrünün son dilimidir. Şimdi bu şıklar üzerinde Rabbimizin mesajını anlamaya çalışalım.

Zamana ve insana emanet olarak bahşedilen ömür nimetine and olsun ki insan zarardadır. İnsan, tam da zaman konusunda zarardadır. İnanmayan, kendisine verilen zaman içerisinde sapıklıktan kurtulup hidayeti bulamadığı için zaten zarardadır. İnanan insan da zamanı gereği gibi değerlendiremediği için, zamanı boş işlerde ve haramlarda tükettiği için zarardadır. İnsan ya önümde görecek günler var diye gençliğine aldanır, yanlış işler yapar. Yarın tövbe eder iyi olurum diyerek günahlara dalar. Yahut da zamanı daha iyi değerlendirmez. Akıllı insana düşen ise, zamanın her anını fırsat bilip değerlendirmesidir.

Güneşin yakıcı sıcağı altında buz gibi hızla eriyip giden zaman bütün dilimleriyle önemli, değerli, insan için birer fırsat mecmuasıdır. Gecesi, gündüzü, sabahı, kuşluğu, öğlesi, ikindisi, akşamı, yatsısı, gecesiyle zaman; insana emanettir ve insan için büyük nimettir. Zamanı değerlendirmek ve anlamlandırmak insanın elindedir. İman, ihlâs, salih amel ve hayırlarla geçen zaman mübarektir, berekettir. Küfür, inkâr, şirk ve günahla geçen zaman da bereketsizliktir ve insanın üzerinde vebaldir.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

453. Sayı Eylül 2020