Sayı : 455   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Yaşama(ya) Dair

Kadir Demirlenk

Teknolojinin Dini Hayatımıza Yansımaları

  • 08 Haziran 2020
  • 197 Görüntülenme
  • 450. Sayı / 2020 Haziran
Yazıyı Dinle
0:00
0:00
Yazarın Diğer Yazıları
Kadir Demirlenk
Tüm Yazı Arşiviİlk insan ve ilk peygamber olan Hz. Âdem Ata'mıza öğretilen isimler, bahşedilen ilimler, verilen suhuflar medeniyetlerin, bilimlerin ve ilimlerin ilk temel taşları ve örnekleridir. Yeryüzünde medeniyet ve ilim Hz. Âdem’le başlar. Taraflı, yalan yanlış teoriler üzerine yazılan tarih kitaplarında yazdığı gibi ilk insanlar cahil ve gayri medeni değildir. Hz. Nuh'un gemi yapması, Hz. Davud'un demiri işlemesi, Hz. Zekeriya'nın marangozluğu, Hz. Yusuf'un tarım ve üretim kabiliyeti, Hz. Süleyman'ın imar kabiliyeti, Hz. Zülkarneyn'in bakırı işlemesi vb. hususlar bunun Kur’an’daki bazı örnekleridir.

 

 

Teknolojik imkânlar ve fırsatlar yerinde doğru kullanıldığında maddesel anlamda bu şekilde ciddi rahatlamalar ve fırsatlar sağlamakla beraber; ruh dünyamızda da bir o kadar boşluklar oluşturmakta, ibadetlerimizi maddeleştirip-sanallaştırıp içini boşaltmakta ve manevi anlamda ciddi tahribatlara da yol açabilmektedir. İç dünyamızdaki ruhi-manevi dinamiklerin kaybolmasına ve birçok şeyin sanallaşmasına yine bu teknolojik imkânlar zemin hazırlamıştır.

 

Rabbimiz Kur'an'da bütün kâinatı insanın emrine amade kıldığını bildirmektedir. Dünyayı ve içindekileri bize emanet olarak vermiş ve kurulmuş, ıslah edilmiş bu düzenin bozulmaması gerektiği hususunda da bizleri uyarmıştır. Kâinat içerisindeki bu düzen “Sünnetullah” çerçevesinde varlığını sürdürmektedir. Rabbimizin insana verdiği akıl, irade, basiret ve yeteneklerle bu döngüyü en iyi şekilde devam ettirme, bu düzenin imar ve ıslahını yerine getirme görevini de insana bırakmıştır. Kur'an'ın imar ve ıslah temelli, insanların ihtiyaçlarının karşılanması, bu noktalarda gayret ve çaba gösterilmesi noktasında işaretleri de mevcuttur. Yine güneşi, ayı, geceyi, gündüzü, denizlerde yüzen gemileri, göklerde, yerde ve bunların içindekileri ayet olarak bizlere sunması da dikkate şayandır.

“Sünnetullah” çerçevesinde devam eden bu döngünün imar ve ıslah önderleri ilk olarak peygamberler olmuştur. Allah'tan aldıkları vahiy, kendilerine verilen Hikmet ve kabiliyetlerle, imkânlarla medeniyetlerin ve gelişmelerin de öncüleri olmuşlardır.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

450. Sayı Haziran 2020