Sayı : 449   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Sağlık

Mahmut Bilgiç

Beyaz Mucizeler

  • 07 Mayıs 2019
  • 365 Görüntülenme
  • 437. Sayı / 2019 Mayıs
Yazıyı Dinle
0:00
0:00
Yazarın Diğer Yazıları
Mahmut Bilgiç
Tüm Yazı ArşiviDoğumdan hemen sonra, sütten hemen önce gelen sarımsı, tuzlu, koyu kıvamlı salgıya kolostrum ( ağız sütü ) diyoruz. Bileşimi sütten çok farklı olan kolostrum bebeğin gelişimi ve sağlığı açısından son derece yararlıdır. Kolostrum immünglobulinler ( bağışıklık elemanları ) büyüme faktörleri, antikorlar, vitaminler, mineraller, enzimler ve aminoasitler içerir. Sağlığımızı çepeçevre kuşatan risk faktörlerinin zirve yaptığı günümüzde kolostrumun değeri katlanarak artmıştır.

 

 

Tıpkı diğer protein türlerinde olduğu gibi kas gelişiminde yararlı olan whey proteini günümüzde özellikle profesyonel sporcuların gözdesi olmuştur. Ben yalnızca sporcuların değil en başta gelişme çağındaki çocuklar, bağışıklık sistemi zayıf kişiler ve ihtiyarlar olmak üzere yediden yetmişe herkesin bu nimetten yararlanmasından yanayım. Çünkü gerekli kalite ve düzeyde protein aldığımızı hiç sanmıyorum.

 

Başlığa bakınca hatırınıza Hz. Musa’nın Yed-i Beyza mucizesi gelebilir. Ancak ben bu gün bambaşka beyaz mucizelerden bahsetmek niyetindeyim:

Kolostrum ve whey proteini.

Sütle ilintili bu iki süper besin tıpkı sütün kendisi gibi tam bir mucize.

Cenab-ı Allah mevcudatı yaratırken sebeplerle sonuçlar arasındaki bağdaşmaz farkı öylesine aralıyor ki aklı gözüne inmemiş herkes varlığını ve birliğini kolayca fark etsin.

Hiç umulmadık yerden, hiç umulmadık bir zamanda, hiç umulmadık bir şekilde gönderdiği şirin nimetlerle ülfet perdesini öylesine yırtıyor ki rahmaniyeti, rahimiyeti ve rezzakiyeti tüm berraklığıyla görünsün.

Örneğin kan ve idrarın arasından süzülen, onlara tamamen muhalif, saf, bembeyaz, mugaddi ( besleyici ), mis kokulu süt gibi.

Doğumdan hemen sonra, sütten hemen önce gelen sarımsı, tuzlu, koyu kıvamlı salgıya kolostrum ( ağız sütü ) diyoruz.

Bileşimi sütten çok farklı olan kolostrum bebeğin gelişimi ve sağlığı açısından son derece yararlıdır. Kolostrum immünglobulinler ( bağışıklık elemanları ) büyüme faktörleri, antikorlar, vitaminler, mineraller, enzimler ve aminoasitler içerir. Sağlığımızı çepeçevre kuşatan risk faktörlerinin zirve yaptığı günümüzde kolostrumun değeri katlanarak artmıştır.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

437. Sayı Mayıs 2019