Sayı : 476   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Edebi (Ha) yat

Ayşe Doğramacı

Değer/Sızım

  • 07 Mayıs 2019
  • 1148 Görüntülenme
  • 437. Sayı / 2019 MayısDeğer, ayağı verene doğru yürümek, gözü verene doğru bakmakla artar. Fânî eğer Bâkiye yaklaştırıyorsa değerlidir. Herkesin değeri, aradığı şeyle, peşinde koştuğu hedefle ölçülür. Kur’an-ı Kerim insanı bütün varlıklardan farklı bir biçimde ele almakta ve insana büyük değer vermektedir. İnsanın yaratılışı ve özellikleri ile ilgili ayetleri incelediğimizde insanın, yeryüzündeki varlıklar içerisinde ayrıcalıklı, üstün ve değerli bir konuma sahip olduğunu görürüz.

 

Mutluluğunuzu, başkalarının size ne ölçüde değer verdiğine göre biçimlendirmenizin sonu hüsrandır. Unutmayalım ki şu hayatta kurduğumuz en uzun ilişki kendimizle kurduğumuz ilişkidir. Her durum ve şartta kendimizi sevip sarmak, kendimize değer vermek, inanmak, güvenmek kilitli pek çok kapının anahtarıdır. Kendimize bize davranılmasını istediğimiz gibi davranmalıyız.

 

Her insan bir değerdir. Onu değerli kılan, yaratılıştan sahip olduğu fıtri durumudur. Değerin kaynağı; Allah'ın, ona kıymet vererek onu yüceltmesi ve yeryüzünü ona emanet etmesidir. İnsanın çalıştığı işin değeri, çok para getirip getirmemesiyle ölçülmez. Kur’an tabiriyle “salih amel” olmasıyla ölçülür.

Kaliteyi artırmadan geçen gün zarardır. “İki günü eşit olan zarardadır.” buyuran Hz. Peygamber de hayat kalitesine işaret etmiştir. Kullanılmayan enerji, ekilmeyen toprak, işlenmeyen maden neye yarar? Elmas da olsa, altın da olsa işlenip kullanıma sunulmazsa ne değer ifade eder?

Tam, eksiksiz ve bütün bir insan olma potansiyelim olduğu için; güzellikleri görebilme ve onları karakterimin bir parçası haline getirebilme ve başkalarıyla paylaşabilme potansiyelim olduğu için değerliyim ben…

Benden, benim özelliklerime sahip, bu kombinasyonda bir tane daha yok aslında bu dünyada. Bu evrende; bu anlamda ben tekim ve eşsizim, değerlendirmesini yaptığınız an değer SİZ siniz..

İnsan değerli işler yaptıkça kendi değerini artırır. Sen kendin altın madenisin ama kendinden haberin yok. Hazine arayacağına içindeki gizli hazineyi ara. İnsanın değeri, kendini aşabilmek, eskimeyen değerlere erişebilmekle artar.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

437. Sayı Mayıs 2019