Sayı : 451   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Sağlık

Mahmut Bilgiç

Rahmet Pınarı

  • 07 Ocak 2020
  • 338 Görüntülenme
  • 445. Sayı / 2020 Ocak
Yazıyı Dinle
0:00
0:00
Yazarın Diğer Yazıları
Mahmut Bilgiç
Tüm Yazı Arşivimiktar ve kalitesini artırmak için dengeli ve çeşitli beslenmenin önemini hatırlatmaya gerek yok sanırım. Bununla birlikte pek çok gıdanın işe yaradığı gözlenmiştir. Favorilerimi şöyle sıralayabilirim: Su, susam ve türevleri ( tahin, helva, humus vb. ), çörek otu tohumu, yer fıstığı, yeşillikler, bulgur ve türevleri, yulaf ezmesi, havuç, malt içeceği, hurma ve aşure.

 

Süt miktarını azaltan etkenlerden kaçınıp artıran bitki ve besinleri kullanan bir annenin birkaç bebeğe yetecek kadar süt sağlayacağına bahse girerim. Yaşadığım sayısız deneyim ve yığınla bilimsel kanıta istinaden bu iddiamda mütevazı olamayacağım.

 

Anne sütünün bebeğin fiziksel ve ruhsal gelişimi üzerindeki önemi herkesçe bilindiği için gevezeliği bırakıp şu sorunun yanıtını aramaya çalışacağım: Sütü artırmak gerçekten mümkün mü?

  1. kesinlikle evettir. Süt miktarı pek çok etkene bağlı olarak azalıp artabilir.

Bilimsel verilerle henüz kanıtlanmamış olsa bile kökleşmiş toplumsal deneyimlere öteden beri itibar ederim. Ortada bir iddia varsa en azından denemek gerekir. Doğal bilimler ve özelliklede bitkisel ilaçlar folklorik kültürden beslenir. Buna ister deneme yanılma deyin isterseniz bir ilham; her nasılsa binlerce yıllık insanlık tarihi iyileşme hikâyeleriyle doludur. Fısıltı gazetesiyle neşredilen derde derman öykülerin pek çoğunun boş bir söylenti olmadığı bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmıştır. Ben bu durumu “ bilmeden bilen gizli bir güç ‘’ olarak isimlendiriyorum.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

445. Sayı Ocak 2020