Sayı : 449   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Esma-ül Hüsna

Adem Karataş

El-Hafiıd

  • 07 Haziran 2019
  • 341 Görüntülenme
  • 438. Sayı / 2019 Haziran
Yazıyı Dinle
0:00
0:00
Yazarın Diğer Yazıları
Adem Karataş
Tüm Yazı ArşiviYüce Allah, kendisine karşı gelen inançsızları, zorbaları ve zalimleri El-Hâfiıd ism-i şerifi ile dünya ve ahirette alçaltmıştır. Nitekim insanlık tarihi bunlarla doludur: Cennette meleklerle ibadet ve kulluk hâlinde olan şeytanın Allah’ın Âdem’e secde emrine itaat etmeyip, aşağılanarak Cennetten kovulması, nice iktidar sahibi zalim Nemrud ve Firavunların helâk edilip Cehennemi boylamaları, zenginliği ile şımararak Allah’a kafa tutan Karun’un hazineleriyle yerin dibine geçirilişi…

 

EL-HÂFİID: Aşağıya indirmek, alçaltmak, derecesini düşürmek, eksiltmek, ikamet etmek, geçimi ve hayatı iyi olmak, mütevazi olmak ve mütevazi davranmak anlamlarındaki “h-f-d” fiilinin ism-i fâilidir.

El-Hâfiıd; Vakur, sakin, mütevazi, alçaltan, değerini düşüren ve indiren demektir. Ebû Mûsâ (ra)’den rivayetle: “Rasûlullah (sav) içimizdeyken bir ara ayağa kalkıp, şu beş konuyu anlatmak üzere şöyle buyurmuştu:

إِنَّ اللَّهَ لاَ يَنَامُ وَلاَ يَنْبَغِي لَهُ أَنْ يَنَامَ يَخْفِضُ الْقِسْطَ وَيَرْفَعُهُ يُرْفَعُ إِلَيْهِ عَمَلُ اللَّيْلِ قَبْلَ عَمَلِ النَّهَارِ وَعَمَلُ النَّهَارِ قَبْلَ عَمَلِ اللَّيْلِ حِجَابُهُ النُّورُ لَوْ كَشَفَهُ لَاَحْرَقَتْ سُبُحَاتُ وَجْهِهِ مَا انْتَهَى إِلَيْهِ بَصَرُهُ مِنْ خَلْقِهِ

Manası: “Şüphesiz Allah uyumaz, O’nun uykuya ihtiyacı yoktur. Amellerin tartıldığı teraziyi indirip, kaldıran da O’dur. Kullarının yapıp ettikleri, gece ve gündüz O’nun katına yükseltilir. O’nun görülmesini perdeleyen şey nurudur. Eğer Allah o perdeyi açsaydı, Allah’ın celâl ve cemali tüm yaratıklarını yakardı.” ) Müslim, “Îmân”, 78 / İbn Mâce, “Mukaddime”, 34 (195) / Müsned, Ahmed b. Hanbel, H.No: (18709)

El-Hâfiıd; Dünya ve ahirette inkâr ve isyan edenleri şan, şeref ve itibar bakımından alçaltan, değersiz yapan ve cezalandırandır.

Muhammed Bekr İsmail (ra) der ki: “El-Hâfiıd ism-i zelil kılmak, aşağılamak, basit düşürmek, eksiklik, yükseklerden aşağılara inmek, üstünlük ve yücelikten silmek gibi manalara gelir. Bu itibarla Yüce Allah, intikam almak suretiyle isyan ehlini alçaltan, utanacak konuma getirendir. Bundan böyle onların başlarını yukarı kaldırdıklarını göremezsin.” (Esmâi Hüsna Şerhi ve İnsan Üzerindeki Tecellileri, Prof. A. Hüseyin Akil, s.283)

Yüce Allah, kendisine karşı gelen inançsızları, zorbaları ve zalimleri El-Hâfiıd ism-i şerifi ile dünya ve ahirette alçaltmıştır. Nitekim insanlık tarihi bunlarla doludur:

Cennette meleklerle ibadet ve kulluk hâlinde olan şeytanın Allah’ın Âdem’e secde emrine itaat etmeyip, aşağılanarak Cennetten kovulması, nice iktidar sahibi zalim Nemrud ve Firavunların helâk edilip Cehennemi boylamaları, zenginliği ile şımararak Allah’a kafa tutan Karun’un hazineleriyle yerin dibine geçirilişi…

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

438. Sayı Haziran 2019