Sayı : 449   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Eğitim

Sema Maraşlı

Kadınlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • 07 Haziran 2019
  • 1057 Görüntülenme
  • 438. Sayı / 2019 HaziranKadınlar için hayatta en önemli şey sevgidir. Kadının havası, suyu, yaşam enerjisi sevgidir. Kadın sevildiğini hem sözle duymak ister, hem davranışla görmek ister. Eşinize onu sevdiğinizi söylemeyi ihmal etmeyin ve sevginizi gösterin. Sevgiyi göstermenin en güzel yolu, sevdiğini değerli hissettirmektir.

 

Erkek, kadın dilini öğrenmeli ve eşinin ihtiyacı olduğunu anladığı durumlarda ona yardım etmek için ısrarcı olmalı. Hele ki günümüz kadınları, zayıf olmayı bir onur meselesi olarak gördükleri için, her şeyi hallederim havasına girdiklerinden dolayı, bu noktada erkeklere biraz daha fazla görev düşüyor. Kadınlar, mükemmel kadın olma uğruna, taşıyamayacakları yükleri alıp, sonradan da patlıyorlar.

 

Yirminci yüzyılda, silahla bombayla ele geçirilmeyen ülkeler, psikolojik savaşla tüketilmeye çalışıldı ve biz de toplum olarak çok yara aldık. Bir toplumu en kolay yok etmenin yolu, aileyi yok etmektir. Aileyi yok etmenin yolu da düşmanı birbirine kırdırmak metodundan yola çıkarak, kadın ve erkeği birbirine düşman etmekten geçiyor olmalı ki geldiğimiz durum başka bir şeyi göstermiyor.

Günümüzde aile üzerine çok tuzaklar kurulduğu için çok da uyanık olmak gerekiyor. Bu noktada da artık daha fazla bilgiye ve eğitime ihtiyaç var. Tabi ailenin ve toplumun reisliğini üstlenen erkeklere de çok görevler düşüyor.

Kadınlar üzerinde çok fazla oyunlar oynandı. Kadınların beklentileri yükseltildi, erkekle yarış haline sokuldu. Kadınlardaki bu hızlı değişimler ve onların beklentilerine yetişememek erkeklerde kırgınlık ve kızgınlığa sebep oldu.

Etrafımız mutsuz kadınlar ve küskün erkeklerle dolu. Her ne olursa olsun erkeklerin küsmek gibi bir lüksü yok aslında. Ailenin reisi oldukları için ve ailenin gidişatından sorumlu oldukları ve hesaba çekilecekleri için ailede mutluluğu yakalamak için ellerinden geleni yapmak durumundalar.

Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de aile sorunları için “hakem tayin edin” buyurmuş. İnsanlar kendi hatalarını göremedikleri için, aileye dışarıdan bir göz faydalı olabiliyor.

Günümüzde kadınların çok hata yaptığını görüyorum ama şunu da biliyorum ki kadınların çoğu hata yaptıklarının farkında değiller. Yanlış yönlendirildikleri için doğru yaptıklarını zannederek, yanlış yapıyorlar, kasıtlı olarak, kötülük olsun diye bir şey yapmıyorlar. Bu yüzden en çok eşlerinin sevgi ve şefkatlerine ihtiyaçları var.

Nisa suresinde Rabbimiz “Kadınlarla iyi geçinin.” (Nisa,4/19) diye buyuruyor erkeklere.

Sevgili peygamberimiz de “Sizin hayırlınız, kadınlara karşı en hayırlı olanınızdır.” buyurmuş.

Kadın erkek birbirinden çok farklı yaratılmış. Kadın erkek farklılıklarını bilmemek, ailede ciddi sorunlara sebep oluyor. Erkeklerin kadınlar hakkında mutlaka bilmesi gerekenler:

 

1-Kadınları tanımaya çalışın ama anlamaya çalışmayın, sadece anlayışlı olun yeter. Çünkü erkek mantığı ve kadın mantığı pek birbirine benzemez. Erkekler daha sade, kadınlar daha karmaşık yaratılmış. Bir erkeğin kadını anlaması zordur. Çünkü erkek mantığı akla ve gerçeklere dayanır.

“Kadın mantığı dörtlü karışımdan oluşur. Bu ayrılmaz dörtlü “duygu, hayal, his ve akıldır” Kadın hisseder, hayal kurar, düşünür, duygulanır ve karar verir. Bu yüzden kadınlar görünmeyenin ötesine de geçebilirler.” (Muhabbet Olsun, Kitabımdan)

Erkek kendi mantığı ile kadın mantığını karşılaştırmamalı. Anlamaya çalışarak da yorulmamalı. Hayatın çeşitliliği ve güzelliği olarak görüp, olduğu gibi kabul edip sevmeli.

2-Kadınlar için hayatta en önemli şey sevgidir. Kadının havası, suyu, yaşam enerjisi sevgidir. Kadın sevildiğini hem sözle duymak ister, hem davranışla görmek ister. Eşinize onu sevdiğinizi söylemeyi ihmal etmeyin ve sevginizi gösterin. Sevgiyi göstermenin en güzel yolu, sevdiğini değerli hissettirmektir.

Kadın kendine ne kadar değer verildiğini görüyorsa, o kadar sevildiğini hisseder.

Kadına kendini değerli hissettirmenin yolu pek de zor değildir.

Zayıf anlarında yanında olmanız önemli. Kadınların en zayıf anları:

Üzgünken: Onu dinlemeniz, sarılmanız, saçlarını okşamanız, yanında olduğunu hissettirmeniz yeterli. Kadın üzgünken, hatalarını göstermeye çalışmayın, onu suçlamayın, anında savunmaya geçer ve üzüntüsü size karşı kızgınlığa dönüşür.

Hastayken: Doktora gitmesi gerekiyorsa yanında olmanız, grip olmuşsa ona çay demleyip getirmeniz, uyuyup kaldıysa üstünü örtmeniz, mutfak toparlamak gibi ev işlerinde yardımcı olmanız ona değerli oluğunu hissettirir.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

438. Sayı Haziran 2019