Sayı : 454   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Kimlik İnşası

Ramazan Kayan

Değişim İradesi

  • 05 Mart 2019
  • 708 Görüntülenme
  • 435. Sayı / 2019 Mart
Yazıyı Dinle
0:00
0:00
Yazarın Diğer Yazıları
Ramazan Kayan
Tüm Yazı ArşiviBiliyoruz ki dünya acı çekiyor ama bu sadece kötülerin şerrinden, şiddetinden, şeytanlıklarından dolayı değil; iyilerin sessizliğinden, sorumsuzluğundan ve savrulmuşluğundan dolayıdır da… Bir münker gördüğünde devreye girecek maruf eller lazım… Mücadeleden elimizi eteğimizi çekersek başımıza gelecek belalara da razıyız demektir.

 

Allah, aziz İslam’ını kirli ellere tevdi etmiyor… İslam’ın tebliğ ve temsilini ancak temiz hayatlar ve temiz yürekler taşıyabiliyor… Evet, Hz. Musa misali yed-i beyza’nızla asanızı devreye korsanız tüm sihirleri bozabilirsiniz… Firavun’un büyüsünü ve büyüklenmesini bozacak, nurlu ellerinizdir… Yusuf (as) gibi gömleğiniz temizse kuşkunuz olmasın, gün gelir Allah Mısır’ın iktidarını temiz ellerinize teslim eder… Meryem misali eteğiniz temiz ise kundaktaki İsa bebek, iffetinize ve ismetinize tanıklık edecektir…

 

Bilimsel veriler yeryüzü kaynaklarının 36 milyar insana yetecek zenginlikte olduğunu söylüyor. Fakat görüyoruz ki 7,5 milyar insana bile yetmiyor. Niçin?

Çünkü dünya kötülerin elinde kan ağlıyor. Sömürünün pençesinde sersefil durumda…

Biliyoruz ki dünya acı çekiyor ama bu sadece kötülerin şerrinden, şiddetinden, şeytanlıklarından dolayı değil; iyilerin sessizliğinden, sorumsuzluğundan ve savrulmuşluğundan dolayıdır da…

Bir münker gördüğünde devreye girecek maruf eller lazım…

Mücadeleden elimizi eteğimizi çekersek başımıza gelecek belalara da razıyız demektir.

“Başınıza gelen her musibet, sizin ellerinizle işledikleriniz yüzündendir. Bununla beraber Allah, kusurlarınızın pek çoğunu da affeder.” (Şûrâ, 42/30)

İhmal, isyan ve dünyalık ihtiraslarımızın acı sonuçlarını şimdiden yaşıyoruz…

Sakın “Elimizden ne gelir ki? Bu dünya böyle gelmiş, böyle gider.” demeyin…

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

435. Sayı Mart 2019