Sayı : 453   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Başyazı

Abdullah Büyük

Sorumluluklarımız, Vazifelerimiz ve Usulümüz

  • 05 Eylül 2018
  • 1099 Görüntülenme
  • 429. Sayı / 2018 Eylülİslami hareketlerde “önce davam, sonra ben” inancı yatarken; İslam yanlısı hareketlerde “önce ben, sonra İslam” vardır. 15 Temmuz’da “önce davam” diyenler ülkemizi çok büyük bir tehlikeden kurtarmaya vesile olmuşlardır. İnancımız ve ümidimiz şudur ki; “önce davam, sonra ben” diyenlerimiz çoğaldıkça İslam alemi kıyam edecektir. Bunun rehber gücü de inşallah ülkemiz olacaktır.

 

Mevcut iktidar ve hassaten Muhterem R. Tayyib Erdoğan’ın temel dertlerinden biri nedir? Devletleşmiş insan ve insanlaşmış bir devlet. Yine hatırlayalım, Hz. Ömer’in devlet yapılanmasında ne vardı? İnsanlaşmış bir devlet ve devletleşmiş bir insan…

 

“ Ben bile kesilip yok edilen bir ağaç olmayı istedim.” (İbn Mace)

Peygamberimizin sorumluluk duygusunu sizlerle paylaşarak mesajımıza başlıyoruz. Sizden önemli ricamız, makalemizi sonuna kadar okumanız ve değerlendirmenizdir.

Başta ülkemiz olmak üzere, tüm Müslüman ülkelerin birinci gündem maddesi; güç veya kuvvet kaynaklarımızın farkına varmak ve gereğini yerine getirmek olacaktır.

Senelerdir Laikliği kullanan zihniyet, ortaya ciddi bir hizmeti koyamamıştır. “Laiklik elden gidiyor.” gibi sloganik bir sözle günlerini gün etmişlerdir. Şimdi ise söyleyecek hiçbir kelime bulamamaktadırlar.

Önce Hz. Ömer ile ilgili yaşanmış bir olayı hatırlayalım:

“Beni Tağlib isimli bir kabile sorumluları ile Hz. Ömer’e gelerek, İslam Devletine verdikleri cizye kelimesinden rahatsız olduklarını, bunun yerine sadaka kelimesinin kullanılmasını istemişlerdir.

Hz. Ömer, bunda bir sakınca görmeyip bu isteği onayladı ve şöyle dedi: Bunlar ahmak bir kavimdir. İsimden yüz çevirip, manaya razı oldular…”

Burada Hz. Ömer, şu temel noktaya dikkat çekmiştir: Kavramlara ve kavramların üzerinde kurulduğu şeye değil, onun anlamına ve ondan amaçlanana bakmak gerekir. İsme değil de ismin verildiği şeye (muhtevaya/içeriğe) bakmak gerekir…

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

429. Sayı Eylül 2018