Sayı : 449   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Sağlık

Mahmut Bilgiç

Migren Tipi Başağrıları Nedir

  • 06 Temmuz 2018
  • 748 Görüntülenme
  • 427. Sayı / 2018 TemmuzMigren şaşırtıcı derecede yaygın bir rahatsızlıktır. Yaşamlarının bir döneminde erkeklerin yüzde on beş ila yirmisi, kadınların yüzde yirmi beş ila otuzu migrenden şikâyetçi olurlar. Hastaların yarısından fazlasının aile öyküsünde migrene rastlanır. Beyin dokusunda duyu sinirleri olmadığı için baş ağrısı dış kaynaklıdır. Ağrılar beyin zarı ve baş derisinin damar ve kaslarındaki gerginlikten kaynaklanır.

 

Migren tipi baş ağrıları baştaki kan damarlarının aşırı genişlemesi nedeniyle oluşur.

Migren şaşırtıcı derecede yaygın bir rahatsızlıktır. Yaşamlarının bir döneminde erkeklerin yüzde on beş ila yirmisi, kadınların yüzde yirmi beş ila otuzu migrenden şikâyetçi olurlar.

Hastaların yarısından fazlasının aile öyküsünde migrene rastlanır.

Beyin dokusunda duyu sinirleri olmadığı için baş ağrısı dış kaynaklıdır. Ağrılar, beyin zarı ve baş derisinin damar ve kaslarındaki gerginlikten kaynaklanır.

Damarla ilgili olmayan en yaygın baş ağrısı gerilim tipi baş ağrısıdır. Gerilim tipi baş ağrıları genellikle yüzde, boyunda veya kafa derisindeki kasların stres ya da kötü duruş nedeniyle tutulması sonucu ortaya çıkar.

BELİRTİLER

Baş ağrısı tipik olarak zonklama şeklinde ve tek taraflıdır. Krizlerin öncesinde çoğu zaman psikolojik ya da görsel rahatsızlıklar olur. (Göz kararması, görme alanında parlak noktalar, anksiyete, keyifsizlik, düşünce dağınıklığı, iştahsızlık, mide ve bağırsak rahatsızlıkları, bulantı, vücudun bir tarafında uyuşukluk veya karıncalanma gibi)

ALTTA YATAN NEDENLER

Damarlarda dengesizlik:

Migren tipi baş ağrıları ile kan damarlarındaki dengesizlik arasında bağlantı olduğunu destekleyen pek çok kanıt vardır. Bu dengesizliğin sebebi kalıtsal olabilir.

Platelet düzensizliği:

Plateletler kan pıhtılarının oluşumunda görev alan küçük kan hücreleridir. Migren ağrısı çekenlerde plateletler gerek baş ağrıları sırasında ve gerekse ağrı dönemleri arasında normal plateletlerden çok farklıdır.

En büyük etkense serotonin metabolizmasındaki farklar olabilir. Serotonin bir hücreden diğerine kimyasal yolla bilgi aktarımında kullanılan bir bileşiktir. Serotonin aynı zamanda kan damarlarının gevşeme ve daralma durumlarında rol oynar. Normalde kanda bulunan serotoninin tümü plateletlerde toplanır ve platelet kümelenmesi ile salınır.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

427. Sayı Temmuz 2018