Sayı : 457   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Uzman Gözüyle

Mehmet Emin Karabacak

YKS' de Geleceği Seçebilmek

  • 06 Temmuz 2018
  • 993 Görüntülenme
  • 427. Sayı / 2018 TemmuzGençlerimiz uzun bir eğitim süreci ve büyük bir sınav maratonun ardından, insan hayatına yön verecek ve kendi geleceklerini belirleyecek iki önemli seçimden biri olan, meslek seçiminde hata yapmamak adına dikkatli olmalıdırlar. Üniversiteyi kazanmış bu gençler; hem maddi hem de manevi açıdan tatmin olamayacağı tercihlerden kaçınmalıdırlar. Gençler, kendilerini bir ömür boyu mutsuzluğa mahkûm etmemek için meslek seçiminde dikkatli davranmak zorundadırlar.

 

Bilinçsiz tercihlerin sebeplerinin başında; aile beklentilerinin farklı olması, uygun yönlendirmelerin yapılamaması, kişinin kendini tam tanımaması ve meslekler hakkında yeterince bilgi sahibi olmamasını sayabiliriz.

Bir üniversite sınavı daha geride kalırken sınav kadar öğrenciler için bilinçli tercih yapmak da bir o kadar önemlidir. Çünkü sınavlardaki başarı tercihte öğrencilerin elini güçlendirirken bilinçli tercihte öğrencilerin geleceğine yön verir.

İnsan hayatında önem taşıyan iki süreç vardır. İnsanoğlu bu iki süreçte sağlıklı kararlar almazsa zor bir dönemece girer. Bunlar değiştirilmek istense de hemen değiştirilememektedir. Değiştirmeye kalkışıldığı zaman da insanlarda telafisi olmayan büyük sıkıntılara yol açmaktadır.

İnsan hayatındaki en önemli iki seçim; iş ve eş seçimidir. İnsan hayatındaki vazgeçilmezlerden olan iş ve eş seçiminde toplum olarak titiz davranmaya çalışmaktayız. Büyüklerin kararları bu iki süreçte etkili olduğu gibi gençler tek başlarına iş ve eş seçimin kendilerince de karar verebilmektedirler.

İş ve eş seçiminde işler yolunda gittiği zaman problem yoktur. Herkes hayatından memnundur. Eş ve çocuklar da, anne babalar da, konu komşu da herkes memnundur. Allah mutluluklarını daim eylesin, Allah nazardan saklasın deriz böyle insanları görünce.

İş ve eş seçiminde işler yolunda gitmezse işte o zaman küçük kıyametin kopmasını beklemek gerekir. Olaya nerden bakarsanız bakınız sonuç hep aynı olacaktır.

Toplumda işinden memnun olmayıp da mutsuz olan yüzlerce insan görmekteyiz. Kişiliğine, mizacına, karakterine uymasa da aç kalmama adına çalışan insanlar vardır.

İşinde mutsuz olduğu için evinde eşine ve çocuklarına mutluluk veremeyip, kendisi gibi onların da hayatını zindan eden insanlara şahit olmaktayız. İşi bıraksa kendine göre iş yok. Ne iş yapacağını şaşıran kişi, yeni bir meslek ve iş öğrenecek kadar enerji ve zamanının olmadığının da farkındadır.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

427. Sayı Temmuz 2018