Sayı : 453   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Başyazı

Abdullah Büyük

Özelde Ribat Okuyucularımıza, Genelde ise Ülkemiz Müslüman Kardeşlerimize

  • 06 Temmuz 2018
  • 1019 Görüntülenme
  • 427. Sayı / 2018 TemmuzŞu anda ülke ortamında hamdolsun, toplumsal barış içinde yaşamaktayız ve ihmal veya ihlal ettiğimiz vazifelerimizin başına geçmiş durumdayız. Böyle bir imkânı, böyle bir ortamı hazırlamaya vesile olan kim olursa olsun, minnettar oluruz. Alnı secdeli olan Recep Tayyip Bey olursa, minnettarlığımız ikiye katlanır.

 

Ülkemizin meşru olan tüm imkânları, bugün özellikle mazlum Müslümanlara acil eylem planı ile verilmektedir. Sudan’dan Arakan'a, Somali’den Gazze’ye, Filistin’den Burkina Faso’ya kadar, Devletiyle, Vakıflar aracılığı ile STK’larımızla rahmet yağmuru gibi yağmaktadır. Bu imkânları sorumluluk şuuru ile ortaya koyan Tayyip Bey’e minnettarız.

 

Rabbimize hamd ve din kardeşlerimize teşekkür ederek mesajımızı sunuyorum.

En’am Suresinde mealen şöyle buyuruyor Rabbimiz: “ O’nun (yani Allah’ın) ilmi dışında bir yaprak bile düşmez.” (En'am, 6/59 ) Bir ağacın çürümüş yaprağının Rabbimiz tarafından bilinmesi, biz Müslümanlar için çok önemlidir. Hayat tarzımızı, konuşmalarımızı, yeme-içmemizi, yolda yürümemizi, ağzımıza aldığımız lokmanın midemize inmesi vs. Rabbimizin bilgisi dâhilinde cereyan eder. Böyle biliriz ve böyle inanırız.

Geçtiğimiz 24 Haziran tarihinde yaşadığımız siyasi olayı da en ince noktasına kadar Rabbimiz bilir. İşte bu gerçek üzerinden sizlere Temmuz Ayı mesajımızı spot cümlelerle takdim edeceğiz. Umulur ki hayırlara vesile olur.

  • Hatırlayacağımız bir kutsi hadisi sizlere takdim ederek mesajımıza başlıyorum: “Ben azimüşan olan Allah, hükümdarlar hükümdarıyım. Hükümdarların(liderlerin) kalpleri ve alınları elimdedir. Kullar bana itaat ederlerse ben de onları, onlara rahmet kılarım. Ve eğer kullar bana isyan ederlerse, ben de onları, onlara ceza kılarım. Şu halde hükümdarlara sövmekle meşgul olmayın ve fakat bana tövbe ve müracaat eyleyin ki, onları size meylettireyim. (Elmalı Tefsiri. A.İmran Suresi 26. Ayetin tefsiri. Kudsi hadis.)
  • Aziz okuyucularımız, dikkatinizi çekiyorum. İslamiyet, karşısında zıt bir güç olmaksızın, sadece iki dönem yaşamıştır. Bunlardan biri, Hz. Âdem DönemidirHabil ile Kabilin savaşı, diğeri ise Hz. Nuh dönemidir. Şimdi iyi düşünelim. Biz Müslümanlar, bu devrin insanlarıyız. Yüce Allah, Müslüman kullarını, içinde bulunduğu şartlarla imtihan eder. Bizlere yakışan, şikâyet yerine imtihanı kazanmaya çalışmaktır. Hz. Âdem, cennette imtihan edildi ama imtihanı kazanamadı. Taha suresinde: "Onda ( Âdem’de) azim bulmadık” (Taha, 20/115) buyurulur. Bize düşen vazife, yaşadığımız ülkenin şartlarını bilerek mücadele etmek ve sloganik söz ve tavırlarla vakit öldürmemektir.
  • Hatırlarsak, sizlere kutsi bir hadis takdim etmiştik. Te’kiden bir daha hatırlatıyoruz. “ Muhakkak ki Allah, bu dini facir adamla da takviye eder.” (Buhari, "Cihat",77) Facir burada, kâfir, münafık ve fasık olmak üzere üç anlamda kullanılmıştır. İslami ölçülerle bir din kardeşimizi ölçecek olursak, Recep Tayyip beye bakışımız ne olmalıdır? Biz onun mü’min, Müslüman olduğuna inanmaktayız. Ne var ki sloganik mantık buna geçit vermez. O zaman mizan başında buluşmaktan başka diyeceğimiz bir şey yoktur.
Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

427. Sayı Temmuz 2018