Sayı : 453   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Başyazı

Abdullah Büyük

Allah'ın Günleri, Millet ve Devletlerin Akibetleri

  • 08 Kasım 2017
  • 1540 Görüntülenme
  • 419. Sayı / 2017 Kasım
Yazıyı Dinle
0:00
0:00
Yazarın Diğer Yazıları
Abdullah Büyük
Tüm Yazı ArşiviMüslüman olarak, ilk adımımız kullukla başlar, son adımımız yine kullukla biter. Allah’a kul olduğumuzu unutmayacağız. Ne var ki, kulluk yürüyüşümüzü engellemek isteyen üç şey vardır ki, bunlar, Peygamberlerin dahi yürüyüşlerinin önüne çıkmıştır: Kadın, Para ve Siyaset, yani baş olma sevdası.

 

Siyasi güç, ülkesine, milletine ve devletine yönelik bir adım attı. Adeta kefenini yanında taşıyan bir lider çıktı. Elini taşın altına koydu. İnanan Müslümanların önündeki tüm barikatları, engelleri canı pahasına kaldırdı. Eğer Müslüman millet de elini taşın altına koymazsa, üzülen biz oluruz. Allah korusun, bir daha ayağa kalkmak çok zor olur. 15 sene öncesine bakarak, aklımızı başımıza alıp, kulluk kimliğimizi Kur’an ile test yapmamız gerekiyor ve vazifelerimizi eksiksiz olarak yerine getirmemiz şarttır.

 

Allah’ın Günleri, zafer ve mağlubiyet günleridir. Allah’ın günleri… Esasen bütün günler ve geceler, bütün zaman ve mekânlar Allah’ındır. Bu böyle olmasına rağmen iki ayette “Allah’ın günleri” yani “Eyyâmullah” denmesi dikkat çekici. Allah’a ait olan özel bir zamana, ya da özel bir tasarrufa vurgu yapılıyor.

Bazı müfessirlere göre “Eyyâmullah”; geçmişte Allah’ın içinde günahkâr ümmetlerden (Nûh, Âd ve Semûd kavmi gibi) intikam aldığı günlerdir.

Biz, Ribat Dergimizin bu sayısında içinde bulunduğumuz hal ve gidişatımıza dikkat çekmek, Kur’an’ın ifadesiyle “Nereye gidiyorsunuz?” (Tekvir,81/26) Sorusuna kulak vermek ve farkında olmadığımız bir konuyu birlikte mercek altına almak istiyoruz.

1789-2001 yılları arasında geçen hadiseleri de görmezden gelmeyip soğuk kanlığımızı muhafaza ederek, “Allah’ın Günlerinin’’ hangisinde olduğumuzu fark etmektir.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

419. Sayı Kasım 2017